Psikiyatri kliniğinde hemşirelerin hasta agresyonuna ilişkin algılamaları ve profesyonel kontrol yöntemlerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The perceptions of nurses working in psychiatric clinics on patient aggression and their views on professional control methods
  1. Tez No: 695949
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin hasta agresyonuna ilişkin algılamaları ve profesyonel kontrol yöntemlerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul ili sınırları içindeki bir ruh ve sinir hastalıkları eğitim ve araştırma hastanesinin psikiyatri kliniklerinde çalışan 74 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmada veriler hemşirelerin bireysel, çalışma özellikleri ile agresif hastalara müdahalede kullanılan profesyonel kontrol yöntemleri kullanma durumları ile görüşlerini içeren toplam üç bölümden oluşan ''Hemşire Bilgi Formu'' ile hemşirelerin agresyon algılarını değerlendiren ''Agresyon Algılamaları Ölçeği (AAÖ)'' kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde (Student-t, Oneway Anova, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni, Kruskal Wallis, Bonferroni-Dunn) testleri kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde, Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya alınan hemşirelerin çoğunluğu kadın, yaş ortalaması 29.28, lisans mezunu, dört ve daha fazla yıllık mesleki tecrübeye sahip, psikiyatride üç yıldan kısa süredir çalışmaktadır. Hemşirelerin tümü çalıştıkları klinikte hastaların agresyon davranışları ile karşılaştığını,“sözel agresyon”(%70.3),“fiziksel agresyon”(%32.5) ile“her zaman/sık sık”karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Hemşireler çoğunlukla serviste kendilerini güvende hissetmediklerini %44.6 ''bazen'', %35.1“hiçbir zaman/ nadiren”iletirken, yalnızca %20.3'ü güvende hissettiklerini ifade etmişlerdir. Hemşirelerin agresyon algılamaları ölçeği disfonksiyonel puan ortalamaları (3.56±0,56) fonksiyonel puan ortalamalarından (3,00±0,67) yüksek bulunmuştur. Hemşirelerin kişisel ve çalışma özellikleri, agresyonla karşılaşma ve serviste güvende hissetme yönünden agresyon algılamaları ölçeği fonksiyonel ve disfonksiyonel puan ortalamaları arasında ilişki bulunmamıştır. Hemşireler serviste hastaların agresyon davranışlarına müdahalede profesyonel kontrol yöntemlerinden en fazla lüzum hali ilaç uygulaması (LH) (%66.3) uyguladıklarını belirtirken, bunu sırasıyla zorla/istem dışı intramuskuler sedasyon (%46.0), mekanik kısıtlama (%41.9), fiziksel kısıtlama (%40.5) ve izolasyon (%37.8) uygulamaları izlemiştir. Hemşireler profesyonel kontol yöntemlerinin tümüne olumlu yönde görüş ilettiği (0,37 ± 0,51– 0,48 ± 0,43) ve uygulama yönündeki yöntemlerin tümüne (0,78 ± 0,36– 0,54 ± 0,46) katıldıklarını belirtmişlerdir. En fazla mekanik kısıtlama (0,78 ± 0,36), zorla istem dışı intramüsküler enjeksiyon (0,77 ± 0,36) ve fiziksel kısıtlamanın (0,76 ± 0,38) gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Hemşirelerin agresyon algılamaları ölçeği alt grup (fonksiyonel, disfonfsiyonel) puan ortalamaları ile profesyonel kontol yöntemleri alt grup (olumlu, olumsuz, uygulama) puan ortalamaları karşılaştırıldığında; hemşirelerin agresyon algılamaları ölçeği fonksiyonel puanı ile tüm alt gruplarda profesyonel kontrol yöntemleri görüşleri puanları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out to examine the perceptions of nurses working in psychiatric clinics on patient aggression and their views on professional control methods. The study was conducted with 74 nurses working in the psychiatric clinics of a psychiatric training and research hospital in the province of Istanbul. Data for the study was obtained by“Nurse Information Form”, consisting of three parts, including the nurses' individual and working characteristics along with thier views on the use of professional control methods in the intervention of aggressive patients; and the“Perception of Aggression Scale (POAS)”, which evaluates aggression perceptions of nurses. Student-t, One-way Anova, Bonferroni, Kruskal Wallis and Bonferroni-Dunn tests were conducted for evaluation of the data. Spearman Correlation Analysis was used to measure the association between quantitative variables. The majority of the nurses in the study are female, aged 30 or under, graduate with four or more years of professional experience and have been working in department of psychiatry for less than three years. All of the nurses stated that they encountered aggressive behaviors of the patients in their clinics and that they“always/often”encountered“verbal aggression”(70.3%) and“physical aggression”(32.5%). Nurses mostly approved that they do not feel safe in the clinic, with 44.6% reported the case frequency“sometimes”and 35.1%“never / rarely”while only 20.3% reported feeling of safety. Mean dysfunctional (inadmissible) scores of the nurses' perception of aggression scale (x: 3.56) were found to be higher than their mean functional (admissible) scores (x: 3.00). No correlation was found between the mean functional and dysfunctional scores of the perception of aggression scale, in terms of personal and working characteristics, encounters of aggression and feeling of safety in the service. Among the professional control methods in the intervention of aggressive behaviors of patients in the service, nurses stated that they mostly applied required drug administration (66.3%) which is followed by forced / involuntary intramuscular sedation (46.0%), mechanical restraint (41.9%), physical restraint (40.5%) and isolation (37.8%), respectively. Nurses also provided that they hold positive opinions for all professional control methods (0,37 ± 0,51– 0,48 ± 0,43) and they agreed with each of application methods (0,78 ± 0,36– 0,54 ± 0,46). Mechanical restraint (0,78 ± 0,36), involuntary intramuscular injection (0,77 ± 0,36) and physical restraint (0,76 ± 0,38) were said to be the most necessary. When the nurses' perception of aggression scale subgroup (functional, dysfunctional) mean scores were compared with the professional control methods subgroup (positive, negative, application) mean scores; there was no significant relationship between the nurses' perception of aggression scale functional score and professional control methods opinion scores for all subgroups.