Diklofenak'tan hareketle Sübstitüe 1-Tiya-4-azaspiro[4.5]dekan-3-on türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi.
Synthesis and Biological Evaluation of 1-thia-4-azaspiro[4.5]decan-3-ones Derived From Diclofenac.
  1. Tez No: 247487
  2. Yazar: MEBBLE NASSOZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KOCABALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tiyazolidononlar ve spiroheterosiklik analogları olan spirotiyazolidinonların sentezi araştırmalarda geniş bir alanı kapsamaktadır ve çeşitli biyolojik alanlarda önem taşımaları sentez edilmeleri konusunda ilgiyi devam ettirmektedir. Bu çalışmada, 2-{2-[(2,6-diklorofenil)amino]fenil}-N ? -(4-sübstitüesikloheksiliden) asetohidrazidler (4-7) ve 2-{2-[(2,6-diklorofenil)amino]fenil}-N-(3-okso-8-sübstitüe 1-tiya-4-azaspiro[4.5] dek-4-il)asetamidler (8-11) sentez edilmiş, antiviral, antikanser ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Diklofenak sodyum derişik HCl ile reaksiyona sokularak diklofenak asidi (1), bu da H2SO4 (%98) yanında metanolle reaksiyona sokularak asetatı (2) kazanılmıştır. Elde edilen asetat daha sonra NH2NH2.H2O ile muamele edilerek hidrazidini, 2-{2-[(2,6-diklorofenil)amino]fenil}asetohidrazid (3), vermiştir. (3) Uygun bir siklik ketonla reaksiyona sokularak (4-7) kazanılmış, bunlar da daha sonra merkaptoasetik asidle reaksiyona sokularak (8-11) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz ve spektral (UV, IR, 1H-NMR, HSQC, HMBC ve ESI-MS) verilerle doğrulanmıştır. Bütün bileşikler, in vitro antiviral ve antimikrobiyal aktiviteleri açısından değerlendirilmiştir. Bileşik 5, 6 ve 7 Vero hücrelerinde Coxsackie B4 virüsüne karşı zayıf aktivite göstermiştir. Bileşiklerin hiçbirinde önemli bir antimikrobiyal aktivite bulunmamıştır. Bileşik 4 ve 8 antikanser tarama için seçilmiş ve her ikisi de UO-31 renal kanser hücrelerine karşı zayıf inhibisiyon etkisi göstermiştir. AIDS gibi viral hastalıklar, kanser ve tüberküloz günümüzün ölümcül hastalıklarından bazılarıdır. Yeni spiro heterosiklik 4-tiyazolidinon analoglarının sentezinin bu konuda araştırmalar için bir kapı açağı ve aktiviteye sahip yeni yapılar sağlayacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of 4-thiazolidinones and their spiroheterocyclic analogs, spirothiazolidinones has been an active field of research and continuing synthetic interest has been driven by the wide range of their biological importance. In this study, 2-{2-[(2,6-dichlorophenyl) amino]phenyl}-N'-(4-substituted cyclohexylidene)acetohydrazides (4-7) and 2-{2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]phenyl}-N-(8-substituted-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl) acetamides (8-11) were synthesized. Their antiviral, anticancer and antimicrobial activities were investigated. Diclofenac sodium was treated with concentrated HCl to afford diclofenac acid (1), which was then reacted with methanol in the presence of H2SO4 (98%) to achieve its acetate (2). The obtained acetate was later treated with NH2NH2.H2O giving its hydrazide, 2-{2-[(2,6-dichlorophenyl)amino]phenyl}aceto hydrazide (3). 3 Was reacted with an appropriate cyclic ketone to yield 4-7, which were later reacted with mercaptoacetic acid to produce 8-11. Structures of the synthesized compounds were confirmed by elemental analysis and spectral (UV, IR, 1H-NMR, HSQC-HMBC and ESI-MS) data. All compounds were evaluated for in vitro antiviral and antimicrobial activity. Compounds 5, 6 and 7 showed weak activity against Coxsackie B4 virus in Vero cells. None of compounds exhibited significant antimicrobial activity. Compounds 4 and 8 were selected for anticancer screening and they both showed weak activity against UO-31 renal cancer cells. Cancer, tuberculosis and viral diseases such as AIDS are some of today?s many killer diseases. Synthesis of new spiro heterocyclic 4-thiazolidinone analogs is hoped to create an open door to research on these issues and provide new structures with promising activity.