Lingual ve labial ortodontik tedavide çekim boşluklarının kapatılması sırasında oluşan diş hareketlerinin FEM analizi ile incelenmesi
Evaluation of tooth movement during extraction space closing with lingual and labial orthodontic treatment using FEM analysis
- Tez No: 247488
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZTÜRK ORTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Lingual ve labial ortodontik tedavi teknikleri arasında biomekanik farklılıklar bulunmaktadır. Aynı miktarlarda ve yönlerde uygulanan ortodontik kuvvetler, her iki teknikte farklı diş hareketleri oluşturabilmektedir. Bu çalışmada; oluşan biomekanik farklılıkları belirlemek amacı ile labial ve lingual tedavide çekim boşluklarının kapatılması sırasında oluşan diş hareketleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada üç boyutlu FEM analizi kullanılmış; üst ve alt çene tüm diş dizileri ile birlikte modellenmiştir. Lingual ve labial braketler, tüpler ve ark telleri modellenerek ideal konumlarda dişlerin üzerine yerleştirilmiştir. Birinci ve ikinci küçük azı çekimli, üst ve alt çeneye ait, üzerinde lingual veya labial braketler bulunan toplam sekiz model elde edilmiş. Bu modellere çekim boşluklarını kapatmak için kuvvetler yüklenmiş ve analiz gerçekleştirilmiştir. Özellikle büyük azı dişlerinde belirgin rotasyonel hareketler görülmüştür. Lingual teknikte birinci büyük azılarda mesio bukkal yönde oluşan rotasyon, labial teknikte ise mesial lingual yönde oluşan rotasyon belirgin olmuştur. Lingual teknikte büyük azılarda oluşan rotasyonun posterior bölgenin ankırajını arttırdığı ve lingual teknikte posterior bölgenin ankırajının labial teknikten daha fazla olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada birinci ve ikinci küçük azı çekimli vakada oluşan klinik durumu ortaya koymak için üç boyutlu modeller hazırlanmıştır. Çekim boşluklarını kapatıcı kuvvetler uygulandığında ortaya çıkan sonuçlar zamanla değişebilen ilk hareket anına ait sonuçlardır. Her iki teknik ile elde edilen diş hareketleri arasındaki farklılıkların dişlerin direnç merkezleri ile kuvvet uygulama bölgeleri arasındaki farklılıktan kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lingual and labial orthodontic treatment mechanics have some biomechanical differences. The same amount of orthodontic force in same direction composes different tooth movement in both techniques. The purpose of this study to determine biomechanical differences with comparing the tooth movement occured during extraction space closing with labial and lingual orthodontic treatment using FEM. In this study both upper and lower jaw with all dentition were modelled, lingual and labial braces, tubes and arch wires were modelled and located in proper position. Totally eight FEM models prepared; first and second premolar extracted at upper and lower dentition with lingual or labial braces. Retraction forces had been loaded to each model for simulation of closing extraction spaces to run FEM analaysis. Especially in lingual technique mesio buccal rotation and in labial technique mesio lingual rotation of molars were prominant. Rotation of molars in lingual technique strengthen the posterior anchorge and lingual anchorage apperar to be stronger than labial anchorage. In this study, three dimentional simulations of clinical case using first and second premolar extraction mechanincs for both techniques. The results of FEM analysis only belong to instand movements. Different types of tooth movements occured both lingual and labial techniques because of relationship between centre of resistance and location of force applied.