Nd:YAG lazerinin geleneksel periodontal başlangıç tedavisine ek olarak uygulanmasının yararlarının incelenmesi.
Effects of Nd:YAG Laser Treatment as an Adjunct to Conventional Periodontal Therapy.
  1. Tez No: 247486
  2. Yazar: İLAY MADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU ONAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamız, sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli hastalarda periodontal başlangıç tedavisine ek olarak Nd:YAG lazeri uygulamasının 6 aylık takip süresince klinik parametrelere ve dişeti oluğu sıvısındaki tümör nekroz faktörü-alfa, interlökin-1 beta, matriks metalloproteinaz 8 ve matriks metalloproteinaz doku inhibitörü 1 düzeyine etkisinin araştırılması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran, orta veya ileri düzeyde kronik periodontitis teşhisi konmuş 38 sistemik sağlıklı birey seçilmiştir. Tüm hastalara periodontal başlangıç tedavisi yapılmıştır. Deney grubunu oluşturan 19 bireye başlangıç tedavisinden sonra birer hafta ara ile 3 seans 2W, 20Hz, 320µs atım süresi, 300µm fiber çaplı fiber ile 1064nm dalgaboyu olan Nd:YAG lazeri subgingival olarak uygulanmıştır. Plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyinden oluşan klinik parametrelerin ölçümleri ve dişeti oluğu sıvı örneklerinin toplanma işlemleri tedavi öncesinde, tedavi sonrası 1., 3. ve 6. aylarda yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirme sırasında, sigaranın tedaviye etkisini incelemek amacıyla gruplar, sigara içen ve içmeyen bireyler olarak iki alt gruba ayrılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon Signed Rank testi, gruplar arası karşılaştırmada ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyinde anlamlı derecede azalma görülmüştür. Biyokimyasal parametrelerde ise anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Klinik iltihabi belirtilerin azalmasında, sigara kullanımının olumsuz, lazer tedavisinin geleneksel periodontal tedaviye ek olarak uygulanmasının ise olumlu yönde etkili olduğu görülmüştür. Yapılan tedaviler tüm gruplarda sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyinin azalmasını sağlamıştır. Sigaranın sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyinin azalmasına olumsuz etkisi gözlenmiştir. Geleneksel periodontal tedaviye ek olarak lazer uygulanmasının sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyinin azalmasına etkisi sigara içen periodontitis hastalarında olumlu, sigara içmeyenlerde ise olumsuz olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study was carried out in order to investigate the effects of Nd:YAG laser application in addition to conventional periodontal treatment on the clinical parameters and the amount of tumor necrosis factor alpha, interleukin 1beta, matrix metalloproteinase 8 and tissue inhibitor of matrix metalloproteinase in the gingival crevicular fluid during the 6 months of follow-up after therapy. 38 systemically healthy, moderate or advanced periodontitis patients who were referred to Periodontology Department of School of Dentistry, Istanbul University were included in our study. All patients received conventional periodontal therapy. 19 patients of the experimental group also received subgingival 1064nm wavelength Nd:YAG laser treatment with a 300micron fiber and 2W, 20Hz, 320microseconds pulse duration settings. Measurements of clinical parameters like plaque index, sulcus bleeding index, probing depth and clinical attachment level and collection of gingival crevicular fluid samples were done before treatment, 1, 3 and 6 months after treatment. For the statistical evaluation, control and experimental groups were evaluated by being further divided into smoking or non-smoking groups. Wilcoxon Signed Rank test was used for the in-group evaluation and Mann-Whitney U test was used for evaluation between groups. Plaque index, sulcus bleeding index, probing depth and clinical attachment level measurements were reduced significantly. There were no significant changes in the levels of biochemical markers. Clinical inflammation decrease was affected negatively by smoking and positively by adjunction of Nd:YAG laser treatment to conventional treatment. Treatments yielded a decrese of probing depth and clinical attachment level. Smoking affected the decrease of probing depth and clinical attachment level negatively. Adjunction of Nd:YAG laser treatment to conventional treatment affected the decrease of probing depth and clinical attachment level positively in smokers but the effect was negative in non-smokers.