Tinnitus tedavisinde transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu uygulamasının etkinliği
Efficacy of transcutaneous electrical nerve stimulation in the treatment of tinnitus
- Tez No: 247517
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN ENVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Subjektif tinnitus skorları, tinnitus engellilik anketi, tinnitus frekans ve şiddetini kullanaraktan, subjektif idiyopatik tinnitus tedavisinde Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonunun (TENS) etkinliğini değerlendirmek için prospektif, plasebo kontrollü, çift kör bir çalışma düzenledik.Çalışmamızda tinnitus şikayeti ile kliniğimize başvuran 34 hasta yer almıştır (erkek/kadın, 16/18; ortalama yaş 45,26 ± 8,05 yıl; yaş aralığı 24?57 yıl). Ortalama tinnitus süresi 45,32 ± 53,97 ay (süre aralığı 6?240 ay) saptanmıştır. TENS grubundaki 18 hastaya stimülasyon verilirken plasebo grubundaki 16 hastaya cihaz bağlanmasına rağmen stimülasyon verilmemiştir. Her hasta 20'şer dakika süren toplamda 10 seans terapi almıştır. TENS grubundaki 9 hastada (% 50) ve plasebo grubundaki 6 hastada (% 37,5) bilateral tinnitus mevcut idi.
Özet (Çeviri)
We designed a prospective, placebo-controlled, double-blind study to test the efficacy of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) in the treatment of subjective idiopathic tinnitus by using the subjective tinnitus scores, tinnitus handicap inventory test, tinnitus frequency and loudness.Thirty four consecutive patients who were admitted to our clinic complaining of tinnitus were included in this study (male/female, 16/18; mean age, 45,26±8,05 years; age range, 24-57 years). The average duration of tinnitus was 45,32±53,97 months (range, 6?240 months). TENS group consists of 18 patients who were subjected to TENS. Placebo group includes 16 patients who had electrical stimulus attachment but where no stimulus was given. A total of ten therapy sessions were undergone by each patient and each session lasted for 20 minutes. Nine patients (50%) in the TENS group and 6 patients (37,5%) in the placebo group had bilateral tinnitus.