Hepatosellüler karsinomda (HCC) prognoza etki eden faktörler; farklı evrelemeler ve anjiyogenetik faktörlerin etkisi
  1. Tez No: 247614
  2. Yazar: AİDOS SYIKYMBAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN CAVİT ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmadaki amacımız: a)HCC hastalarında anjiyogenetik ve anti-anjiyogenetikfaktörlerin tümör evresi ve prognoz açısından öneminin belirlenmesi, b) HCC'de farklıevreleme sistemlerinin karşılaştırılarak en uygun evreleme sisteminin belirlenmesidir.Çalışmamızda HCC (Hepatosellüler karsinom) tanılı 71 erkek, 18 kadın toplam 89 hastaalındı. Kontrol grubu olarak karaciğer sirozu tanısı almış 20 hasta ve sağlıklı 20 kişibelirlendi. Bu gruplarda serum VEGF, bFGF ve Endostatin düzeylerine ELISA yöntemi ilebakıldı, gruplar arası değerler karşılaştırıldı ve HCC'de olası tümör marker açısındandeğerlendirildi. Ayrıca, HCC grubunda BCLC, CLIP ve Okuda klasifikasyon sistemleri iletümör evrelemesi yapıldı ve bunların sağkalım üzerine etkileri değerlendirildi.Gruplar arası yapılan istatistiksel değerlendirmede tüm anjiyogenetik faktör düzeylerininHCC ve sağlıklı kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlıydı (P0.05).
Özet (Çeviri)
Our aims in this study were both 1) to determine the prognostic significance of pro- & antiangiogeneticfactors and their relations with tumor stage and 2) to compare different HCCstaging systems in terms of prognosis prediction.A total of 89 patients were included to the study (71 male, 18 female). Twenty patients withdocumented liver cirrhosis and 20 healthy subjects included to the control group. Serumlevels of VEGF, bFGF and Endostatin, which were analyzed by ELISA, were comparedbetween the defined groups. The importance of these factors in terms pf showing HCC wasalso examined.