Kliniğimizde takip edilen kronik lenfositik lösemili hastaların genel değerlendirilmesi
- Tez No: 247615
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAYIK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kronik Lenfositik Lösemi, ileri yaş grubunda, en sık görülen kanser türüdür. Dünyaçapında yapılan birçok çalışmalarda, bu hastalığın seyrini önceden belirleyebilen, farklıprognostik belirteçler tanımlanmıştır.Klinikte en sık kullanılan prognostik belirteçler, yaş, cinsiyet, Rai ve Binet evrelemesistemleri, immünofenotipik belirteçler ve sitogenetik özelliklerdir.Çalışmamızda, kliniğimizde takip edilen 74 KLL hastasının, prognostik belirteçlerinin,hastalık seyri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Hastaların, toplam sağ kalım, tedaviyekadar geçen zaman, tedaviye yanıt ve remisyon süreleri incelenmiştir.Prognostik belirteçlerden özellikle, KLL hücrelerin eksprese ettiği bazı hücre yüzeyantijenleri araştırılmıştır. Bunlardan, ZAP?70 ve CD38 gibi prognostik önemi iyibilinen yüzey antijenlerin yanı sıra, yeni tanımlanmış olan CD49d proteini deincelenmiştir.Çalışma, geriye dönük olarak, Hematoloji polikliniğinde kayıtlı olan hastadosyalarındaki tıbbi kayıtlar üzerinden yapılmıştır.Araştırmamızda, prognostik önemi belirlemek amacıyla, tek değişkenli ve çokdeğişkenli korelasyon analizler ile, hastalık ile ilgili ölçütler incelenmiştir.Çalışmanın sonucunda, yaş, cinsiyet ve mutlak lenfosit sayısının, toplam sağ kalım vetedaviye kadar geçen zaman üzerinde etkisi olmadığı saptanmıştır.İmmünolojik belirteçlerden CD49d ve ZAP?70 ekspresyonun, tedaviye kadar geçenzaman üzerinde ters orantılı etkileri olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, CD49d eksprese edenhastaların tedaviye kötü yanıt verdiği gözlenmiştir.Araştırmamızda CD38 ekspresyonun hastalık prognozu üzerinde etkisi bulunamamıştır.Rai evreleme sistemine göre baktığımızda ise, ileri evre hastaların tedaviye kadar geçenzamanın ve toplam sağ kalımlarının kısa olduğu görülmüşütür.Çalışmada toplanan bazı verilerin dağılımı uygunsuz olması ve sitogenetikincelemelerin az olmasına rağmen, ülkemizde KLL üzerinde yapılan ilk multiparametrikprognostik araştırma olması nedeniyle, çıkan sonuçların yapılacak olan yeni çalışmalaraışık tutacağını ümit etmekteyiz
Özet (Çeviri)
Chronic Lymphocytic Leukemia is the most common malignancy in the elderly. Thereare many, well defined prognostic markers which predict the course and the outcome ofthe disease.The most commonly used, prognostic markers in general practice are, age, gender, Raiand Binet stage, immunophenotypical and cytogenetic markers.İn this study, we have investigated the predictive value of some prognostic parametersin 74 CLL patients.We investigated the effect of the prognostic parameters on patients? overall survival,time to treatment, response to chemotherapy and remission free survival. İn this studyspecial emphasis was given to some cell surface antigens expressed in CLL.Besides well known ımmunophenotypıc markers as ZAP-70 and CD38, a newlydescribed surface antigen CD49d was also included as a prognostic parameter.This study is retrospective, descriptive study based on the medical records of thepatients followed up in our hospital?s Hematology department.After obtaining patients? data, univariate and multivariate correlation based statisticanalyses were performed in order to estimate the predictive value of the prognosticparameters.At the end of the study, there was no correlation between age, gender and absolutelymphocyte count and overall survival with time to treatment. The expression of CD49dand ZAP-70 was inverse proportional to time to treatment. Interestingly we found that,patients expressing CD49d were more resistant to initial chemotherapy regimens. CD38expression had no effect on overall survival and time to treatment.There was direct and strong inverse correlation between Rai stage and time to treatmentand overall survival.Despite some insufficient data and lack of cytogenetic analyses, our study revealed theprofile of Turkish CLL patients. We also found the negative effect of CD49d ontreatment which was not described before, but it still has to be proven by new studies.