Femur boyun kırıklarında kanüle vidanın yivli kısmına açılan deliklerden basınçlı çimento verilerek tutma gücünün arttırılması
  1. Tez No: 247613
  2. Yazar: REŞAD ZEYNALOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SELİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Femur boyun kırıkları yaşlı hastalarda en yaygın kırık tiplerinden birini oluşturur. Bu kırıklarbugün de ortopedik cerrahlar için hem tedavisi, hem de sonuçları açısından çözülmemiş birproblem olarak kalmaktadır.Çoğu hastalar yaşlı olduğu için osteoporoza bağlı internal fiksasyon yetersizliğigelişebilmektedir. Kırık stabilitesi ve kaynaması arasında korelasyon olduğu çalışmalardagösterilmiştir. İmplant migrasyonunu azaltmak ve sekonder kırık deplasmanını engellemek içinfemur başına daha iyi tutunabilen değişik tasarımlı vidalar geliştirilmiş veya değişik materyallerle(PMMA, Kalsiyum fosfat) ogmente edilmiştir.Çalışmamızda 48 adet insan femur başı Q-CT yardımıyla mineral yoğunlukları ölçüldüktensonra benzer iki gruba bölündü. Kontrol grubu olarak 7 mm kanüllü vidalar ve çalışma grubuolarak çimento (PMMA) ile ogmente edilmiş tarafımızdan tasarlanan 7 mm yivleri üzerindedelikleri olan kanüllü vidalar kullanıldı. Her grup kendi içinde üç eşit alt gruba bölündü. Her altgrupta sekizer femur başı kullanıldı. Bu grupların her biri karşı benzer grupla mineralyoğunlukları eşleştirilerek pull out, maksimum ekstraksiyon torku ve cut out değerlerikarşılaştırıldı.Pull out grubunda İnstron cihazıyla 0,5 mm/sn aksiyel pull out uygulanarak maksimum tutmakuvveti (N) ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Femoral neck fractures are one of the most common fracture types in elderly patients. Thesefractures have always presented great challenges to orthopaedic surgeons and remain in manyways as the unsolved fracture as far as treatment and results are concerned.Failure of the internal fixation may develop, because most of the patients are aged andosteoporotic. The correlation between fracture stability and union has been shown in manystudies. Dedicated screws were designed or augmented with different materials (PMMA, Calsiumphosphate) to increase the holding power at the femoral head for better fixation.In our study 48 human femoral heads divided into two groups after measuring bone mineraldensities by Q-CT. In the control group 7 mm cannulated screws and in the study group 7 mmcannulated screws with holes between the threads augmented by cement (PMMA) were used.Each group was divided into three subgroups and in each subgroup eight femoral heads wereused. Pull out, maximum extraction torque and cut out strength values were compared aftermating these subgroups by similar bone mineral densities.In the pull out group maximum holding strength (N) was measured after applying0,5 mm/sec. axial pull out force by Instron testing.