Postmenopozal zeminde aşil tendon iyileşmesine karnitinin etkisinin araştırılması (Ratlarda deneysel bir çalışma)
On rats ?The effect of carnitine on healing Achilles tendon in postmenopausal background? performed with Ovariectomy was researched.
- Tez No: 247625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SELİM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ratlarda overiektomi ile oluşturulan ?Postmenopozal Zeminde Aşil Tendon İyileşmesine karnitinin Etkisi? histopatolojik olarak araştırılmıştır.Çalışmamızda rat aşil tendonu parsiyel kesi modelinde karnitin Tendon iyileşmesi üzerine olan etkilerini araştırdık. 60 adet dişi matür spraque-Dawey rat üzerinde 5 li overektomi yapılan ve yapılmayan olmak üzere 2 grup oluşturduk.Çalışmamızda grup 1 e sağlıklı kontrol, gurup 6 da overektomi kontrol grubu oluşturuldu. Overektomi uygulanan gruplara 8 haftalık deneysel menopoz süresi belirlendi. Overektomi yapılan ve yapılmayan grupları 3 lü gruplara (grup 3,4,5,8,9 ve 10 )parsiyel tendon kesisi uygulandı. Rat ekstremiteleri immobilizisyona (alçı, atel) alınmadı. Bu sürede parsiyel tendon kesisi olan grup 3,4,5,8,9,ve 10 cu grupta 4 hafta süre ile tendon iyileşmesini bekledik. Bu 4 hafta süresinde grup 2 ve 7 ye 200mg/kg, grup 4 ve grup 9'a 100mg/kg ve grup 9 ve 10'a 200 mg/kg dozlarda karnitin intra peritoneal olarak verdik. Çalışmamızın sonunda deneklere yüksek doz anestetik made ile ötönazi uygulandı. Denekler uygun şartlarda elde edilen aşil tendon kesitleri ışık mikroskopisi altında tendon iyileşme Erlich'in kriterleri tarif ettiği inflamasyon, vaskülarizasyon, kartilajinoz metaplazi ve fibrozis yönünden histopatolojik olarak incelendi. Veriler kruskal wallis testinde istatistiki olarak değerlendirildi. Buna göre overektominin 4 parametreye göre tendon iyileşmesinde olumlu etkisi görülmedi.
Özet (Çeviri)
On rats ?The effect of carnitine on healing Achilles tendon in postmenopausal background? performed with Ovariectomy was researched.In our study, we analyzed the effects of carnitine on healing tendons in the model of partial incision of rat Achilles tendon. Based on being performed Ovariectomy or not, we arranged two equal groups consisting of 5 rats in each group within 60 female mature Spraque-Dawey rats. Group 1 was selected as healthy control and group 6 as Ovariectomy control. It was defined 8 weeks as the time of experimental menopause for the groups performed Ovariectomy. It was cut the tendons of rats partially belonging to the groups performed Ovariectomy or not and having 3 rats in each group (for group 3, 4, 5, 8, 9 and 10). The extremities of rats were not immobilized (with applying cast splint). We waited 4 weeks for healing tendons for group 3, 4, 5, 8, 9 and 10. It was given 200 mg/kg carnitine to the group 2 and group 7, 100 mg/kg to the group 4 and group 9, and 200 mg/kg to the group 9 and group 10 as intra peritoneal during these 4 weeks. At the end of our study, it was euthanized the subjects with being given high dose anesthetic material. In the assessment under light microscope, tendon healing was observed histopathologically in terms of inflammation, vascularization, cartilaginous metaplasia and fibrosis based on Erlich?s descriptions. The data were evaluated by Kruskal-Wallis Test statistically.