Postmenopozal kadınlarda pilates egzersizlerinin pelvik taban, denge, postür ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of pilates exercises on pelvic floor,balance, posture and quality of life in postmenopausal women
- Tez No: 447343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, menopoz sonrası kadınlarda pilates egzersizlerinin pelvik taban kas kuvveti, denge ve postür üzerine etkisinin incelenmesini amaçladı. Yaş ortalaması 55.71 yıl olan, menopoz sonrası dönemdeki 44 kadının, pelvik taban kas kuvvetleri perineometre ile, dengeleri Biodex Denge Sistemi, postür değişimleri Spinal Mouse ile ve yaşam kaliteleri Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Bireyler daha sonra pilates egzersizi grubu (n=21) ve ev egzersizi grubu (n=23) olarak 2'ye ayrıldı. Pilates egzersizi grubuna 8 hafta boyunca, haftada 3 gün pilates egzersizleri yaptırılırken, ev egzersizi grubuna ise 8 haftalık ev egzersiz programı verildi. Her iki grup da, egzersiz eğitimi öncesi ve 8 hafta sonunda değerlendirildi. Hem grup içi değerlendirmeler hem de gruplar arası karşılaştırma sonucunda pilates egzersizi grubunda pelvik taban kas kuvveti, yaşam kalitesi ve depresyon ölçümlerinde anlamlı fark saptandı (p0.05). Bu çalışma ile menopoz sonrası dönemde kadınlara uygulanan pilates egzersizlerinin pelvik taban kas kuvvetlerini arttırdığı, dengelerini geliştirdiği ve yaşam kalitelerinde iyileşme sağladığı ve depresyon seviyelerini iyileştirdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effectiveness of pilates exercises on pelvic floor muscle strength, balance and posture in postmenopausal women. Totally 44 postmenopausal women whose average age was 55.71 years, were included into this study. Their pelvic floor muscle strength was evaluated with perineometer, postural changes with Biodex Balance System and postmenopausal quality of life with menopause specific quality of life questionnaire; afterwards the subjects were divided into two groups; pilates exercise group (n=21), home based exercise group (n=23). Pilates exercises group were given pilates exercises, for 8 weeks, 3 times a week. Home based exercise group were given 8 weeks home exercises. Each group was assessed before training and after eight weeks. Significant diffirences were found in the pelvic floor muscle strength, quality of life and depression levels for pilates exercise group both in intragroup evaluations and in comparisons between groups (p0.05). It was concluded that the pilates exercises increases the pelvic floor muscle strength, quality of life and phsycological status, in postmenopausal women.