Türk populasyonunda, interleukin-1 beta 511 C/T ve sitokin sinyal supresör (SOCS)-1 1478 CA/DEL gen polimorfizmi ile mide adenokarsinomu arasındaki ilişkinin saptanması
Role of host interleukin-1 beta 511C/T gene and suppressor of cytokine signaling (SOCS)-1 1478 CA/DEL polymorphisms in Turkish population with gastric carcinoma
- Tez No: 247639
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AVŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Mide kanseri dünyada sıklıkta dördüncüdür ve halen dünyada ikinci ölümcülkanserdir. Son yıllarda mide kanserinin patogenezinde genetik polimorfizmlerin rolü daha iyianlaşılmaya başlanmıştır. Örneğin İL-1 beta ve sitokin sinyal supresör proteinler (SOCS-1)gibi sitokinleri kodlayan genlerdeki polimorfizmler, bağışıklık sisteminin aşırı cevabına yolaçarak mide kanseri riskini arttırıyor olabilir.Amaç: Türk popülasyonunda, İL-1 beta 511 C/T ve SOCS1-1478 CA/DEL genpolimorfizmi ile mide adenokarsinomu arasında bir ilişki olup olmadığının ortayakonulmasıdır.Metod: İL-1 beta 511 C/T polimorfizmi 44 helikobakter pylori (HP) +, 43 HP (-) midekanseri ve 29 HP (+), 25 HP (-) gastrit hastasında çalışıldı. SOCS-1 CA/DEL polimorfizmi 78mide kanseri ve 89 kontrolde çalışıldı.Bulgular: Mide kanseri ve gastrit grupları İL-1 beta-511 T/T polimorfizm sıklığı açısındankarşılaştırıldığında fark saptanmadı. (mide kanserinde %18.4 v.s gastritte %16.7, p>0.05). HP(+) mide kanseri ve gastrit grupları İL-1 beta-511 T/T polimorfizm sıklığı açısındankarşılaştırıldığında fark saptanmadı HP (+) mide kanserinde %18.5 v.s HP (+) gastritte %20.7,p>0.05). Alt grup analizinde; intestinal tipte mide kanserinde, diffüz tip adenokarsinoma göredaha fazla IL-1 beta 511 T/T genotipi görünmesine rağmen, istatistiksel olarak anlamlı birfark saptanmadı (mide kanserinde %24.3 v.s %13, p=0.06).Mide kanseri ve kontrol grubu SOCS1-1478 DEL/DEL gen polimorfizm sıklığı açısındankarşılaştırıldığında fark saptanmadı (mide kanserinde %9 v.s gastritte %13.5, p>0.05).Sonuç: Türk popülasyonunda İL-1 beta polimorfizmi ile mide kanseri arasında ilişkisaptanmadı. İntestinal tipte mide adenokarsinomu ile İL-1 beta polimorfizmi arasında iseistatistiksel anlamlılığa yaklaşan ilişki bulundu. SOCS1-1478 polimorfizmi ile mide kanseriarasında da her hangi bir ilişki bulunmadı. Bu konuda daha kesin bir sonuca varmak içinTürkiye'den daha geniş vaka sayısı içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background & Aim: Gastric carcinoma is the fourth most common cancer and thesecond most frequent cause of cancer deaths. Recent advances in understanding of gastriccancer have focused attention on genetic polymorphism in the human host. Variation in genesfor cytokines such as IL-1 beta and suppressor of cytokine signaling proteins such as SOCS-1may allow identification of those individuals predisposed to mount an immune response thatputs them at elevated risk for gastric cancer.Aim: To evaluate the association between IL-1 beta 511 C/T and SOCS1-1478 CA/DELgene polymorphism in Turkish population with gastric carcinoma and gastritis.Methods: IL-1 beta 511 C/T polymorphism were investigated in 44 helicobacter pylori(HP) +, 43 HP (-) gastric cancer and 29 HP (+), 25 HP (-) gastritis patients. SOCS-1 CA/DELpolymorphism were investigated in 78 gastric cancer and 89 controls.Results: The overall frequencies of IL-1 beta-511 T/T polymorphism with gastric cancerwere comparable with those in gastritis (IL-1 511 T/T; gastric cancer 18.4 % vs gastritis16.7%, p>0.05). In HP (+) gastric cancer and gastritis the frequencies of IL-1 Beta 511 T/Twere also comparable (IL-1 511 T/T; gastic cancer 18.5% vs 20.7%, p>0.05). In subgroupanalaysis; The frequencies of IL-1 beta-511 T/T polymorphism of intestinal type were morefrequent than diffuse type gastric carcinoma, this difference statistically was not significant(IL-1 511 T/T; intestinal type 24.3 % vs diffuse type gastric cancer 13%, p=0.06).The frequencies of SOCS-1 1478 DEL/DEL polymorphism in gastric cancer were comparablewith those in control (SOCS-1 1478 DEL/DEL; gastric cancer 9 % vs gastritis 13.5%,p>0.05).Conclusion: In Turkish population, there were no differencies of frequencies of IL-1 beta511 C/T and SOCS-1 1478 CA/DEL polymorphisms between gastric carcinoma and gastritis.The frequencies of IL-1 beta 511 C/T polymorphism were more frequent in intestinal typethan diffuse type gastric carcinoma. There is need for larger size studies of IL-1 beta andSOCS-1 polymorphisms in Turkish population