İnfantil ezotropya hastalarında cerrahi zamanlamanın binoküler görme ve stereopsis üzerine etkisi
- Tez No: 247670
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİ SÜHA ÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışma infantil ezotropya olgularında cerrahi zamanlamanın binokülergörme ve stereopsis üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi.Gereç ve Yöntem: Cerrahi tedavi uygulanarak takipleri yapılan 19 infantilezotropya olgusu, retrospektif olarak incelendi. Olgular 12 aydan önce, 13-24 ayarasında ve 25 ay ve sonra opere edilenler olarak 3 gruba ayrıldı. Ayrıca postoperatifkayma miktarı açısından ? 10PD ve >10PD olarak iki gruba ayrıldı. Gruplarstereopsis ve füzyon varlığı, geçirilen ameliyat sayısı açısından karşılaştırıldı.Füzyonu belirlemede sinoptofordan faydalanıldı, stereopsis için ise sinoptofor, TNOve Lang testleri kullanıldı.Bulgular: Cerrahi zamanlamaya göre ayrılan gruplar füzyon açısındandeğerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmedi (p=0.59, kikare=1.024). Cerrahi sonrası kayma miktarına göre ayrılan gruplarda füzyonincelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p=0.03, ki-kare=5.43).Cerrahi zamanlamaya göre ayrılan gruplar stereopsis açısından değerlendirildiğindeistatistiksel olarak anlamlılığa yakın bir sonuç elde edildi (p=0.07, ki-kare=5,30).Anlamlı sonuç elde edilememesi olgu sayısının azlığına bağlandı. Cerrahi sonrasıkayma miktarına göre ayrılan gruplarda stereopsis incelendiğinde istatistiksel olarakanlamlı idi (p=0.04, ki-kare=4.93). Cerrahi sonrası kayması ? 10PD olan olgulardastereopsisin daha yüksek oranda mevcut olduğu saptandı. Cerrahi zamanlamaya göreayrılan gruplardan geçirilen ameliyat sayısı açısından değerlendirildiğinde birameliyat geçirenler ile 1'den fazla ameliyat geçirenler kıyaslandığında gruplararasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmasa da yüzdeler kıyaslandığındadaha geç yaşta cerrahi uygulanmasının tek bir ameliyat geçirme olasılığını arttırdığısonucuna varıldı [birinci grupta (%50), ikinci grupta (%87.5), üçüncü grupta(%71.5)]. Cerrahi sonrası kayma miktarına göre ayrılan gruplar geçirilen ameliyatsayıları açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı sonuç eldeedilemedi (p=0.57, ki-kare=0.65).Sonuçlar: Çalışmamızda cerrahi sonrası ?10PD kayma açısı bulunmasınınbinoküler görme açısından en önemli kriter olduğu ve 12 aydan önce cerrahiuygulanan olgularda stereopsisin daha yüksek oranda geliştiği bulundu. İnfantilezotropya olgularına cerrahi için en uygun zaman, cerrahi sonrasında en iyi sonucuelde edebilme açısından, kayma miktarının ve göz hareketlerinin doğru olarakdeğerlendirilebildiği en erken zamandır. Cerrahi düzeltmenin erken tamamlanmasıile sınırlı da olsa binoküler fonksiyonların kazanılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was designed to evaluate the effect of surgical timing onbinocular vision and stereopsis in infantile esotropia patients.Materials and Methods: Nineteen patients who underwent surgery for infantileesotropia were evaluated retrospectively. Patients were divided into three groupsaccording to surgical timing as: surgery applied before 12 months, between 12-24months and after 24 months. The patients were also divided into two groups basedon the postoperative angle of deviation as ? 10PD and >10PD. All groups wereevaluated in terms of fusion, stereopsis and number of surgeries. Sinoptofor is usedto evaluate fusion. Sinoptofor, TNO and Lang stereotests are used for evaluatingstereopsis.Results: When the groups that divided according to the surgical timing wereevaluated for fusion, the statistical difference was insignificant (p=0.59, chisquare=1.02). Groups divided based on the postoperative angle of deviation showedstatistically significant difference with regard to fusion (p=0.03, chi-square=5.43).Comparison of surgical timing groups for stereopsis, the statistical difference valuewas close to significance (p=0.07, chi-square=5,30). The reason not to obtain asignificant difference may be due to the small number of patients. The postoperativeangle of deviation groups showed statistically significant difference for stereopsis(p=0.04, chi-square=4.93). Patients with small angle of deviation (? 10PD) weremore likely to have stereopsis. The groups were also evaluated in terms of surgerynumber (1 or >1). Although the surgical timing groups did not show a statisticallysignificant difference with respect to the number of surgeries, patients that have latersurgeries were more likely to have only one surgery [first group (%50), secondgroup (%87.5), third group (%71.5)]. There was no significant difference of numberof surgeries among postoperative angle of deviation groups (p=0.57, chisquare=0.65).Conclusions: This study revealed that the most important determinant of binocularvision is the postoperative angle of deviation (? 10PD). Stereopsis developed in ahigher percentage of patients who underwent surgery before 12 months. In infatileesotropia cases, surgery should be performed as soon as accurate determination ofthe angle of deviation and the ocular movements can be made. With early surgicalintervention, a limited binocular function can be achieved.