Aknenin beden imgesi memnuniyeti ve psikolojik parametreler üzerine etkisi
Effects of acne vulgaris on body image satisfaction and psychogical parameters
- Tez No: 247669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZLEM DEMİRÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pilosebase ünitenin kronik inflamatuar hastalığı olan akne, adolesan ve gençerişkinlerin % 85'ini etkilemektedir. Yüzün görünüşünü değiştirebilen akne, aynızamanda beden imgesinin bütününü derinden etkileyebilmekte ve sosyal içe çekilme,anksiyete ve depresyon gibi psikososyal problemlere neden olabilmektedir. Akneninbeden imgesi memnuniyetine etkileri konusundaki veriler sınırlıdır. Bu nedenle aknehastalarının klinik özellikleri, beden imgesi memnuniyeti ve diğer psikolojikparametreler arasındaki ilişkileri kontrollü kesitsel bir çalışma ile değerlendirmeyiamaçladık.Çalışmaya 125 akne hastası, 125 sağlıklı kontrol ve 47 hasta kontrol (22psoriasis ve 25 vitiligo) alındı. Aknenin klinik şiddeti Global Akne DerecelendirmeSistemi ile değerlendirildi. Tüm gruplar beden bölgelerinden ve özelliklerindenmemnuniyet ölçeği, hastane anksiyete ve depresyon ölçeği, Rosenberg benlik saygısıölçeğini doldurdu. Akne grubuna ayrıca, akne yaşam kalite ölçeği uygulandı.Akne hastalarının yaş, akne süresi, akne veya skar şiddeti gibi kliniközellikleriyle beden imgesi memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.Ancak, akne ve hasta kontrol grubunda, kadınların beden imgesi memnuniyetiskorları erkeklerden anlamlı olarak daha düşüktü. Akne şiddetinin, hastaların benliksaygısı, akne yaşam kalitesi ve anksiyete düzeylerini olumsuz olarak etkilediğigörüldü..Akne ve kontrol grupları arasında beden imgesi memnuniyeti, akne yaşamkalitesi ve diğer psikolojik parametreler açısından anlamlı bir fark bulunmadı.Vitiligoda depresyon anlamlı olarak yüksek saptandı.Akne hastalarında, beden imgesi memnuniyeti ile akne yaşam kalitesi vediğer psikolojik parametreler arasında anlamlı korelasyon vardı. Anksiyete vedepresyon riski olan akne hastalarında beden imgesi memnuniyeti olmayanlara göreanlamlı olarak daha düşüktü.Akne, şiddetinden bağımsız olarak, beden imgesi memnuniyetini özelliklealtta yatan anksiyete veya depresyon gibi psikopatolojileri olan hastalardaetkileyebilemektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: akne, beden imgesi, yaşam kalitesi
Özet (Çeviri)
Acne is a chronic inflammatory disease of pilosebaceous unit affecting 85 % ofadolescents and young adults. By changing the appearence of face, acne mayprofoundly affect overall body image and cause psychosocial problems such as socialwithdrawal, anxiety and depression. Since the data on the effects of acne on bodyimage satisfaction is limited, we aimed to evaluate the relationship between theclinical features, body image satisfaction and other psychiatric parameters of acnepatients with a controlled cross-sectional study.A total of 125 acne patients, 125 healthy controls and 47 controls withpsoriasis (22 patients) and vitiligo (25 patients) were included in the study. Severityof acne was evaluated by the Global Acne Grading System. All groups completed thebody image satisfaction scale, hospital anxiety and depression scale, Rosenberg selfesteemscale. Additionally, acne quality of life scale was applied to the acne group.There was no significant relationship between the body image satisfactionand clinical features of acne patients including age, duration of acne, severity of acneand scarring. However body image satisfaction scores were lower in females thanthose of males in both acne and patient controls. Acne severity had significantnegative impact on self ?esteem, acne quality of life and anxiety of the patients. Theacne and control groups showed no significant differences with respect to bodyimage satisfaction, acne quality of life and other psychologic parameters other thandepression which was significantly higher in vitiligo group.Body image satisfaction significantly correlated with acne quality of life andother psychologic parameters. The acne patients who were at risk for anxiety anddepression had significantly lower body image satisfaction compared to the patientswho were not at risk.Irrespective of the degree of acne severity, acne affects body imagesatisfaction especially in patients who have underlying psychopathology such asanxiety or depression.KEY WORDS: acne, body image, quality of life