Behçet hastalığına bağlı üveiti olan hastalarda interferon alfa-2A tedavisinin T regülatuar hücreler üzerine etkisi
- Tez No: 247671
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KAZOKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma Behçet hastalığına (BH) bağlı aktif panüveiti olan hastalardainterferon alfa-2a (IFN?-2a) tedavisinin CD4+CD25+ Tregülatuar (Treg) hücreleriüzerine fenotipik ve fonksiyonel etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirildi.Gereç ve Yöntem: Çalışmada, üvea biriminde takipli ve BH'na bağlı aktif panüveitnedeni ile azatioprin veya IFN?-2a tedavisi başlanan hastalar ile kontrol grubu olarakBehçet dışı panüveiti olan hastalar ile sağlıklı bireyleri içeren hasta gruplarıoluşturuldu. Sağlıklı kontrol, Behçet dışı panüveit ve BH'na bağlı panüveit saptananve azatioprin veya IFN?-2a tedavisi başlanan hastalardan tedavi öncesi üveit aktifiken kan örnekleri toplandı. BH'a bağlı panüveit saptanan ve azatioprin veya IFN?-2a tedavisi başlanan hastalardan ikinci kan örnekleri tedavi altında üveit inaktif ikenalındı. Tüm gruplarda CD4+CD25+Foxp3+ Treg lenfosit oranı ve CD4+CD25+ Treghücrelerinin salgıladıkları ?IL-4, IL-10, IL-17, IL-18, TNF-? ve INF-?? sitokinseviyeleri süpernatanda incelendi.Bulgular: Sağlıklı kontrol (n=5) , BH dışı panüveit (n=5) ile BH'na bağlı panüveitiolan ve azatioprin tedavisi (n=6) öncesi CD4+CD25+ Treg hücre popülasyonlarınınsüpernatanları karşılaştırıldığında CD4+CD25+ Treg hücrelerinin transkripsyonfaktörü olan Foxp3'ün sağlıklı kontrollere göre BH'na bağlı panüveit grubundamiktarca farklı saptanmamıştır. BH'na bağlı panüveit hastalarında IFN?-2a tedavisisonrası CD4+CD25+Foxp3+ Treg hücrelerinde IFN?-2a tedavisi öncesine göreanlamlı olarak düşüş saptandı (p=0,04). Yine BH'na bağlı panüveiti olan hastalardaIFN?-2a tedavi sonrasında IL-18 sitokin seviyesinde istatistiksel olarak anlamlıazalma izlendi (p=0,04). Ek olarak BH'na bağlı panüveiti olan hastalarda IFN?-2atedavisi sonrasında istatistiksel olarak anlamlılık düzeyine ulaşmasa da IL-4 ve IL-10seviyesinin arttığı gözlendi. Azatioprin tedavisi öncesi ve sonrasıCD4+CD25+Foxp3+ Treg lenfosit yüzdesi ve CD4+CD25+ Treg hücrelerininsalgıladıkları ?IL-4, IL-10, IL-17, IL-18, TNF-? ve INF-?? sitokin seviyelerindeanlamlı fark saptanmadı.Sonuç: CD4+CD25+Foxp3+ Treg hücre popülasyonu, sağlıklı kontrol grubuna göreBH'na bağlı panüveiti olan hastalarda aktif dönemde miktarca farklı saptanmamış veIFN?-2a tedavisi ile fonksiyonel olarak defektif olduğunu düşündüğümüz bu hücre7popülasyonunda azalma veya fonksiyonunda düzelme gözlenmiştir. Yine IFN?-2atedavisi sonrası meydana gelen bu azalma Th1/Th2 dengesinde IL-4 ve IL-10'unartışı ve IL-18'in azalması ile gösterilen Th1 yolağı alehine değişime yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to evaluate the phenotypical and functionalimpact of interferon alpha-2a (IFN?-2a) treatment on peripheral blood CD4+CD25+T regulatory (Treg) cells in patients with active panuveitis secondary to Behçet?sdisease (BD).Materials and Method: In the study, the patients, receiving azathioprine or IFN?-2a, due to panuveitis, secondary to BD, monitored in uvea service and controlgroups, consisting of patients with non-Behçet panuveitis and healthy individuals,have been formed. Blood samples were collected from healthy control, non-Behçetpanüveitis and BD related panüveitis patients, who are on azathioprine or IFN?-2a,before the treatment when the uveitis was active. The second blood samples frompatients with BD-related panuveitis, who are on azathioprine or IFN?-2a treatment,have been obtained during the treatment when the uveitis was inactive. In all groups,CD4+CD25+Foxp3+ Treg lymphocyte values and ?IL-4, IL-10, IL-17, IL-18, TNF-?and INF-?? cytokine levels, produced by CD4+CD25+ Treg cells, have beenassessed in the supernatant.Findings: When the supernatants of healthy control (n=5), non-BD panuveitis (n=5)patients and patients with BD-related panuveitis, who receive azathioprine (n=6) arecompared, no difference has been seen in the quantity of Foxp3, which is thetranscription factor of CD4+CD25+ Treg cells. In BD-related panuveitis patients, ameaningful decrease has been seen in the CD4+CD25+Foxp3+ Treg cells, followingIFN?-2a treatment, compared to the pre-treatment levels (p=0.04). Also in BDrelatedpanuveitis patients, a statistically significant decrease has been seen in IL-18cytokine levels following IFN?-2a (p=0.04). In addition in BD-related panuveitispatients, it has been observed that there were increases in IL-4 and IL-10 levelsfollowing IFN?-2a treatment, although not statistically meaningful. No meaningfuldifferences in pre- and post-azathioprine treatment CD4+CD25+Foxp3+ Treglymphocyte values and ?IL-4, IL-10, IL-17, IL-18, TNF-? and INF-?? cytokinelevels, produced by CD4+CD25+ Treg cells, have been seen.Conclusion: CD4+CD25+Foxp3+ Treg cell population has not been determined witha different quantity in patients with BD-related panuveitis, in the active term9compared to the control group and with IFN?-2a a decrease in this cell population,which is believed to be defective, and recovery of function have been observed.Also, this decrease following IFN?-2a treatment has caused a change against Th1pathway, indicated with the increase of IL-4 and IL-10 and the decrease of IL-18, inTh1/Th2 balance.