Metastatik meme kanseri tanılı hastaların klinik/ patolojik özellikleri ve sağkalım analizleri
The clinico pathological features and survival analysis of metastatic breast cancer patients
- Tez No: 247673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanserdir ve kansere bağlıölümler içinde 2. sırada yer almaktadır. Son 20 yılda meme kanseri tedavisindekigelişmelerle ortanca sağkalım en fazla 3 yıla kadar uzatılabilmiştir. Bu çalışmanınamacı kliniğimizde takip ve tedavi edilen metastatik meme kanseri hastalarınınklinik/patolojik özelliklerinin değerlendirilmesi ve sağkalım analizlerinin yapılarakliteratürdeki verilerle uyumunun araştırılmasıdır.Metod: 1999?2009 yılları arasında onkoloji kliniğinde takip ve tedavileri yapılanmetastatik meme kanserli hastaların dosyaları geriye dönük olarak değerlendirilmiş,klinik/patolojik özellikleri, progresyonsuz sağkalım (PSK) ve genel sağkalım(GSK)'leri ve sağkalım üzerinde etkili faktörler analiz edilmiştir.Sonuçlar: Çalışmaya takip verileri tam olan toplam 160 hasta alınmıştır. Ortanca yaş47 (23?82) olup hastalar medyan 24 (2?186) ay izlenmişlerdir. Tanı anındahastaların %59'u 50 yaşın altında olup, %46'sı postmenopozaldir. Hastaların %28'isadece kemik, %25'i sadece viseral metastaz ile başvurmuştur. İki hastadaçıkarılamayan lokal nüks, 15 hastada yumuşak doku metastazı saptanmıştır. Kalan%37 hastada birden fazla bölgede metastaz saptanmıştır. Sadece viseral metastazıolan hastaların çoğunluğunda akciğer (%37,5) ve karaciğer (%37,5) metastazlarısaptanmıştır. Birinci seri tedavide hastaların %40'ına endokrin tedavi, %40'ınakemoterapi uygulanmıştır. Otuz (%20) hasta trastuzumab, lapatinib, sunitinib gibihedefe yönelik ajanlar içeren tedaviler almışlardır. 5 yıllık GSK %32, medyansağkalım 38 ay olarak saptanmıştır. 5 yıllık PSK %10, medyan PSK 10 aydır.Sonuç: Kliniğimizde takip edilip bu çalışmaya alınan hastalara dünya standartlarınauygun olarak sistemik tedaviler uygulanmıştır. Gerek endokrin tedavi, gerekkemoterapi gerekse hedefe yönelik ajan alan hastalar ayrı ayrı değerlendirildiğindesonuçlarımız dünya literatürü ile uyumludur.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Metastatik meme kanseri, kemoterapi, hedefe yöneliktedavi, progresyonsuz sağkalım, genel sağkalım
Özet (Çeviri)
Background: Breast cancer is the most common malignancy and the secondleading cause of cancer-related death among women in the developed countries.Despite advances in screening, improved local therapies and adjuvant systemictreatments median survival of metastatic breast cancer patients is in the range of 2-3 years at most.Method: We rewieved the medical records of metastatic breast cancer patientswho had been treated in our institution between 1999?2009 and analyzed theirclinicopathological features and survival outcomes retrospectively. We planned toexplore the consistency of our data with the literature.Results: A hundred and sixty patients were included in this study. Median age was47 (23?82), median follow up was 24 (2?186) months. At the time of diagnosis59% of patients were under the age of 50 and 46% were postmenauposal. Majorityof the patients (37%) had multiple sites of metastases, 28% had only bonemetastasis, 25% had visceral metastasis. Among those patients with only visceralmetastasis, majority had lung (37.5%) and liver (37.5%) metastasis. Forty percentof patients received endocrine therapy and 40% of patients received chemotherapyas first line metastatic treatment. Thirty (20%) patients have been treated withmolecularly targeted therapies like trastuzumab, lapatinib and sunitinib, frequentlycombined with one of the chemotherapy agents. Five-year overall survival (OS)was 32% and median OS was 38 months for the whole group of patients. We foundthat 5 year progression free survival (PFS) was 10% and median PFS was 10months.Conclusion: All our patients have been treated with the modern oncologicsystemic/ local therapies recommended by the international guidelines in our clinic.Arrangements in recommended therapy based on patient characteristics havealways been considered. The survival outcome of the whole group and thesubgroups receiving only chemotherapy or endocrine therapy or targeted systemictherapies were consistent with the data reported in the literature.KEYWORDS: Metastatic breast cancer, chemotherapy, targeted therapy,progression free survival, overall survival