Riskli gebeliklerde ve ultrasonografide fetal anomali saptanmış olgularda 4 boyutlu ultrasonografi ile fetal davranış değerlendirilerek oluşturulacak skorlamanın postnatal nörolojik anomalileri saptamadaki yeri
The role of antenatal neuroleoical scoring system by 4D sonography;in assessment of postnatal neurological pathologies
  1. Tez No: 247674
  2. Yazar: HALE BENGİSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NEŞE KAVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Riskli gebeliklerde 3D/4D USG ile fetal davranış değerlendirilerekoluşturulacak skorlamanın, postnatal dönemde nörolojik anormal olgularısaptayabilme etkininliğini değerlendirmek.METOD: Bu çalışmada 26 ile 40. gestasyonel haftalar arasında riskli gebeliği olan70 adet hasta değerlendirildi. 2 boyutlu ultrasonografi ile biyometrik ölçümleryapıldıktan sonra, cihaz ayarı değiştirilerek 4 boyutlu ultrason moduna geçildi,uygun planlarda canlı 3 boyutlu görüntüler elde edildi. Fetal davranışdeğerlendirilmesi, fetal davranışın trimesterlere göre normal standartları baz alınarakyapıldı. 30 dakikalık sürede, ikinci ve üçüncü trimester için belirlenmiş temel 10parametre incelendi, kaydedildi ve KANET antenatal nörolojik değerlendirmeskorlaması uygulandı. Çalışmaya alınan hastaların, doğum şekilleri, doğum haftaları,yenidoğanların kiloları, APGAR skorları ve nörolojik muayeneleri değerlendirildi.Postnatal nörolojik bulgular antenatal bulgular ile karşılaştırılırak, postnatal dönemdeoluşturulan normal, sınırda ve yetersiz grupların, karşıladığı antental skor değerlerigruplandırılarak nörolojik skorlamanın etkinliği değerlendirildi. İstatistikselhesaplamalar için SPSS 11.5 programı kullanıldı. Veriler ortalama ve standart sapmaolarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To assess the fetal behaviour of high-risk pregnancies by 3D/4Dsonography, compare it with the postnatal evaluations, and to determine the validityof the antenatal nerological assessment.METHODS: This prospective study consisted of seventy high-risk pregnanciesbetween 26 and 40 weeks of gestation. After the standard 2D sonographic evaluationthe 4D mode was turned on and real-time 3D image was built. The prenatalassessment of the abnormal fetal behaviour was based on the deviation from thenormal standards of thefetal behaviour. In the 30 minute observation period, 10parameters of the fetal behaviour were analyzed and recorded. KANET antenatalneurological assessment test was applied. The variables of the maternal and fetalcharacteristics including gestational age, mode of delivery, the newborns weight, 1.and 5. minute APGAR scores and postnatal neurological findings were evaluated.Based on postnatal neurological evaluation, three subgroups of newborns wereformed and each group is compared with prenatal assessment. And the validity of theKANET scoring system was evaluated.RESULTS: After delivery, postnatal neurological evaluation was performed.