Üçlü (Ternary) CulnSe2 tek kristallerinin büyütülmesi
  1. Tez No: 24768
  2. Yazar: BEKİR GÜRBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL YOĞURTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada üçlü (Ternary) yarıiletken ailesinin bir üyesi olan CulnSe2 tek kristalinin büyütülmesi ve bazı özelliklerinin incelenmesi araştırılmıştır. CulnSe2 tek kristalini büyütme ameliyesi; elementlerin önreaksiyonundan sonra ikinci bir ampule transferi ile iki kademede yapıldı. Büyütme sonunda, mikro çatlakların ve boşlukların var olduğu tek kristal külçelerinden 0.5x0.5x0.5 cm boyutlarında tek kristaller elde edildi. CulnSe2 tek kristalleri, silikon karpit tozları ile parlatıldıktan sonra I^C^Oy : H2SO4 (1:9 Ağırlığında)solüsyonunda yakılıp Laue geriye yansımalı x-ışını fotoğrafları çekilerek tek kristal olup olmadıkları test edildi. Isıl prop tekniği kullanılarak CulnSe2 tek kristallerinin p-tipi elektriksel iletkenliğe sahip olduğu belirlendi. Sonuç olarak dizayn edilen deney sistemlerinin CulnSe2 tek kristalini büyütmeye cevap verebilecek nitelikte olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, monocrystals CulnSe2 which are a member of ternary semiconductors families are grown from the melt by a Bridgman/Stockberger method and some physical properties are investigated. The growning procedure of monocrysta! CuinSe2 crystals are made in two stages, after prereaction of component elements by transferring into second ampule. Monocrystals whose dimensions are 0.5x0.5x0.5 cm are obtanied from ingots which have microcraks and voids are investigated by x-ray Laue back reflection metod after polishing and etching with I^C^Oy : H2SO2 (1:9 Weight) solution. It is found that the crystals are p-type by using hot probe technique. In summary, we may say that our disayned system is suitable to grow CulnSe2 crystal.