Temporomandibular eklem içsel düzensizlik vakalarında artroskopik girişimlerin etkileri
Effects of arthroscopic procedures in temporomandibular joint internal derangement cases
- Tez No: 247750
- Danışmanlar: PROF. DR. REHA Ş. KİŞNİŞCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Temporomandibuler eklem içsel düzensizlik vakalarında artroskopik girişimlerin sonuçlarının değerlendirilmesidir. Klinik olarak değerlendirilen objektif ve subjektif bulgu verileri istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.Hastaların büyük bir kesiminde konvansiyonel yöntemler ve multidisipliner tedaviler başarılı sonuçlar verebilmekteyken, ilerlemiş seviyede olan temporomandibuler eklem içsel düzensizlik vakaları gibi daha ileri bir tedavi gerektiren hastalarda standart bir tedavi protokolü halen eksiklik olarak kendini hissettirmektedir. Artrosentez teknik olarak kolay olması ve beceri yönünden çok yüksek bir kredi gerektirmemesiyle ofis uygulamaları arasında en popüler girişimdir. Bazı otmrler bu girişimin erken safhada olan eklem hastalıklarında etkin olduğunu ancak daha ileri safhalarda yeterli derecede etkinlik gösteremediğini savunmaktadırlar. Bu gibi durumlarda artroskopik girişimin gerekliliğini söylemektedirler. Hastalığın derecesi ne kadar ileri olursa olsun artroskopik inceleminin açık cerrahi gerekecek olsa bile hastanın yararına olduğu otörler tarafından ifade edilmektedir. Çalışma sonuçlarımız uygun hasta popülasyonunda artroskopinin etkili ve düşük komplikasyon riskli bir tedavi yöntemi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to evaluate the effect of arthroscopic procedures on TMJ internal derangement cases. Objective and subjective data derived from clinical examinations were compared by statistical analyses.Most of the patients are satisfied with conventional treatment modalities and non complex approaches. But the lack of a standardized treatment modality for the patients who suffer from advanced TMJ problems such as internal derangement cases still remain as a matter of debate. Arthrocentesisi is a technique which doesn't require advanced skills or manipulations. From this aspect this technique isn't effective for the patients with serious derangements. And regardless from severity of the disease, all patients who require open TMJ surgery, must be evaluated arthroscopically in the first place as patients benefit from this procedure.results of ourstudy conclude that arthroscopic procedures are effective and has low complication rate for the appropriate patient groups.