Sporda cinsel taciz ve istismarın belirlenmesine yönelik bir pilot çalışma
A pilot study of determining for sexual harassment and abuse in sports
  1. Tez No: 247767
  2. Yazar: ÖZER SALİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Spor, Forensic Medicine, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnsanların yaşamdan beklentilerini gerçekleştirebilmesi için sağlıklı bir toplumsal yaşam düzeninin varlığı gerekir. Bu beklentilerin arayışı sürecinde bir ülkenin gereksinim duyduğu sağlıklı insan gücünün yetiştirilebilmesi için spor karşımıza çıkmaktadır. Şiddete, cinsiyetçiliğe ve her türlü ayrımcılığa karşı ve insan haklarına saygılı bireylerin olduğu bir spor ortamı geliştirilmesinde spor yöneticilerinin, antrenörlerin, beden eğitimi öğretmenlerinin önemli bir payı bulunmaktadır. Bu araştırma ile spor ortamında cinsel taciz ve istismar olaylarına yönelik araştırmaların incelenerek araştırma alanına katkı sağlanması, Türkiye'deki spor kulüplerinde sporcuların spor ortamındaki olası cinsel taciz yaşantılarını belirlemeye yönelik bir ön çalışma yapmak amaçlanmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış, veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma İstanbul'da çeşitli spor kulüplerinde bağlı bulunan 100 erkek 100 kadın sporcuya uygulanmış ve 13 sporcunun bazı soruları yanıtsız bırakması nedeniyle analiz raporuna dâhil edilmemiş 187 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın sonuçları, sporcuların en çok antrenörleri tarafından cinsel tacize maruz bırakıldığını göstermiştir. En çok maruz kalınan olayın ise takım dışı başka sporculardan gelen rahatsız edici ve ısrarcı çıkma teklifi ile antrenör tarafından yapılan üstüne gelmek yaklaşmak eylemi olduğu saptanmıştır. Sporcular cinsel taciz ve istismar olaylarını en çok takım arkadaşlarına bahsetmişlerdir. Olaya karşı tepki olarak öfke, kızgınlık ve sinirlilik hissetmişlerdir. Performanslarında uzun süreli düşüşler belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kadınlar erkeklere göre istatistiksel açıdan anlamlılık verecek biçimde daha sık cinsel taciz ve istismara maruz kalmışlardır. Ayrıca bu araştırma sonunda elde edilen veriler Türkiye'de spor alanında yaşanan bu tip olaylar hakkında fikir sahibi olunmasına ve buna bağlı olarak bunların engellenmesine yönelik önlemler için ön fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
There is a need for a healthy communal living order for people to realize their expectations from life. Sports come into forefront in bringing up the healthy manpower required by countries during the process of pursuing these expectations. Sport administrators, coaches, physical education teachers play an important role in the creation of a sporting environment accommodating individuals who are against violence, sexuality and all kinds of discrimination and respect human rights. With this study, it is intended to carry out a preliminary work to contribute to the research area, oriented towards identifying the possible sexual harassment experienced by the sportsmen in the sporting environment of the sports clubs in Turkey by examining the investigations oriented towards sexual harassment and abuse incidents. Survey method is used in the study and the data is analyzed with SPSS statistics program. Survey is applied to 100 sportsmen and 100 sportswomen within the various sports clubs in Istanbul, and responses of 13 sportsmen and sportswomen are not included in the analysis report as they did not respond to some of the questions, and hence 187 survey forms were evaluated. The results of research have shown that the sportsmen were mostly subjected to sexual harassment by their trainers, and whereas it is determined that the most subjected incidents were disturbing and insistent dating proposals made by the other sportsmen outside the team, and the insistent approaching acts of their trainers. Sportsmen mentioned these sexual harassment and the abuse incidents mostly to their teammates. They have felt rage, anger and irritation as a reaction to these incidents. Long lasting falls in their performances are observed. According to the results of the research, sportswomen are subjected to more frequent sexual harassment and abuse than sportsmen, in a manner to give more meaningful results in statistical terms. Also, the data collected at the end of this research may give some basic idea about this kind of incidents experienced in the sporting environment in Turkey, and in parallel to this, about the measures to be taken to prevent these incidents.