Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal eden 5237 Sayılı Yasa'nın 179/3 Kapsamında Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçuna ilişkin dosyaların incelenmesi
Eden court of appeals chief prosecutor's office of the movement of the 5237 Law No. 179 / 3 Scope of the Traffic Safety Sok danger investigation of crimes relating to the files
- Tez No: 247768
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Alkol uyuşturucu ve benzeri etkin madde alarak araç kullanımı sonucu trafik güvenliğini tehlikeye atmak suçunu işleyen kişilerin sosyo-demografik özelikleri ve kullanılan etkin maddenin türü, miktarı ve haklarında verilen karar türü çalışmamıza konu edilmiştir.Bu amaçla bu suçla ilgili ilk derece mahkemeleri tarafından verilen temyiz üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal eden 94 adet dosya üzerinde elde edilen verilerle benzer konularda yapılan araştırmaların neticeleriyle birlikte değerlendirme yapılmıştır.Araştırmamız sonucunda 5237 sayılı TCK'nın 179/3. maddesinde düzenlenen Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek hâlde olma suçunda kişilerin aldıkları alkolün ?Mutlak elverişsizlik? teşkil edecek bir sınır miktarının belirlenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Socio demogrophic characteristic of people committing the crime of jeopardising the traffic safety as a result of driving underthe influence of alcohol, drugs and subtances with similar effects are subject to our thesis. Type and amount of effective substances and Turkish Court Decisions are also examined.In this study, ninety-four criminal case files which came to appellate review to chief prosecution of High Appeal are evaluated. In addition to this consequences of similar researches ar taken into consideration.As a result of our research it is considered that a limit must be determined on the amount of alcohol taken by people commithing the crime established in the article 179/3 of Turkish Criminal Code numbered 5237 which regulates the state of being unable to drive safely due to the influence of alcohol and drugs.