Farklı porözitelerdeki Ni-Ti greft materyallerinin kemik iyileşmesine etkilerinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathologic evaluation of Ni-Ti graft materials with different porosities on bone healing process
  1. Tez No: 247800
  2. Yazar: B. BERTAN ARPAK ARPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızın amacı; farklı porozitelerdeki Ni-Ti greft materyallerininkemik iyileşmesine etkilerini incelemek, aralarındaki farkları belirlemek veolumlu etkileri olması durumunda bu materyalleri mevcut greftleme yöntemleriarasına koymaktır. Materyallerin mevcut yöntemlere alternatif, kemikelastisitesine yakın, biyouyumlu ve daha ucuz bir uygulama olduğudüşünülmektedir.Araştırmamızda 30 adet erkek sıçan, deney hayvanı olarak kullanılmıştır.3 farklı porözitedeki greftlerin yerleştirilmesi için, 3 gruba ayrılan deneklerin sağfemur kemiklerinde bir adet suni defekt oluşturulmuştur. Defektlere yerleştirilengreft materyalleri 12 hafta sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek çıkartılmış vehistolojik inceleme için kesme-inceltme yöntemi kullanılarak preparatlarhazırlanmıştır.Histopatolojik değerlendirmede elde edilen veriler, kemik iyileşmesininher üç grupta da , kemik içinde kalan olgularda başarılı olduğu; gruplar arasındabelirgin bir fark bulunmadığı, yeni oluşan kemik ile greft materyali arasındaosseoentegrasyonun sağlandığını göstermiştir.Ni-Ti greft materyalinin alternatif bir greft materyali olduğu, istenilenporözite ve elastisitenin uygulanan bölgeye göre seçilip kullanılabileceğisonucuna varılmıştır. Öte yandan materyalin başarısının daha iyideğerlendirilebilmesi için uzun dönem kemik iyileşmesi, mekanik direnç,büyüme faktörleri ve kök hücreler ile birlikte uygulanması gibi çalışmalargerekmektedir.viAnahtar Kelimeler :Nikel-Titanyum, Sert Doku Kesmeİnceltmetekniği , Porözite,Kemikiyileşmesi, Osseoentegrasyon.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research; the effects of nickel-Titanium graftmaterials with different porosities to bone healing process; determine thedifferences between them; and if their effects are positive, add this graftingtechnique between the existing ones. It is considered that these materials arean alternative to the present ones, similar to the elasticity of bone, biocompatibleand cheap.In our research 30 male rats are used as experimental animals. Forinsertion of the grafts with three different porosities; defects had been made inthe right femur bone of the experimental animals which are separated into threedifferent groups. Graft materials inserted into defects removed at the end of 12weeks and histological samples are prepared using cutting-grinding technique.Histological findings showed that, bone healing is successful with thegrafts which are inside bone in three groups; no significant differences betweengroups and osseointegration occurred between newly formed bone and graftmaterial.It is concluded that Ni-Ti graft materials are an alternative graft materialsand usage is possible with the desired porosity and elasticity. However,research on the subjects like mechanical strength, long term bone healing,application with growth factors and stem cells are needed.viiiKey Words : Nickel-Titanium, Hard TissueCutting- Grinding Technique,Porosity, Bone Healing,Osseointegration.