Vitiligolu hastalarda, hastalığın klinik tiplerine göre yaşam kalitesindeki olası değişimin değerlendirilmesi
The evaluation of the probable variations at the quality of life in term of clinical types of the disease in patients with vitiligo
  1. Tez No: 247818
  2. Yazar: SİBEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ BAHADIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Vitiligolu Hastalarda, Hastalığın Klinik Tiplerine Göre Yaşam Kalitesindeki Olası Değişimin DeğerlendirilmesiÇalışma, Ocak 2009 - Eylül 2009 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı'nda yapılmıştır.Vitiligo hastaları ile sağlıklı bireylerin yaşam kalitesi arasında fark olup olmadığını ortaya koymak ve hastalığın klinik tiplerine göre yaşam kalitesindeki olası değişikliği değerlendirmek amacıyla yapıldı.Çalışmaya 50 vitiligo hastası ile 50 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu alındı. Her iki gruba Skindeks -29 testi ve DYKİ uygulandı. Ölçümsel verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorow Smirnow testi ile değerlendirildi. Normal dağılıma uyanlarda Student t testi, normal dağılıma uymayanlarda Mann-Whıtney ?U testi ve niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı. Ölçümsel veriler ort ± SS ve niteliksel veriler sayı (%) olarak ifade edildi. Anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak alındı.Vitiligo hastalarının yaşam kalitesi sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede bozulmuştu. Kadın hastalar ile erkek hastalar arasında emosyonel skala sonuçları açısından istatiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Klinik tip ve spesifik lokalizasyonlar arasında yaşam kalitesindeki etkilenme açısından fark tespit edilmedi. Perine tutulumu olan hastaların tutulum olmayan hastalara göre daha fazla oranda cinsel problem yaşadıkları tesbit edildi. Saç tutulumu olan hastaların olmayanlara göre sosyal ve boş zaman aktivitelerinin daha fazla etkilendiği tesbit edildi.Bu araştırma vitiligonun yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle vitiligo tedavisi düzenlenirken hastalığın psikolojik etkilerinin göz önünde bulundurulması ve gerekli görülen hastalara psikolojik destek sağlanmasını önermekteyiz. Hastalığın klinik tipinin ve lokalizasyonun yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemediği tesbit edildi. Hasta sayısının, klinik tip ve spesifik lokalizasyondaki hasta dağılımının yeterli olduğu çalışmalarla daha doğru sonuçlar elde edilebileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Dermatology between January 2009 and September 2009,in purpose of exhibiting whether the quality of life between patients with vitiligo and healthy individuals is different and evaluating the probable variations at the quality of life according to clinical types of vitiligo.Fifty patients with vitiligo and 50 healty volunters were enrolled to the study.Skindeks -29 test and Dermatological Life Quality Index were performed to both groups. The eligibility of measured data to normal distribution was evaluated with Kolmogorow Smirnow Test. Student T test was performed to data that is eligible with normal distribution, Mann Whitney ?U test was performed to data that is not eligible with normal distribution and Ki square test was used to compare the qualitative data. The measured data was stated as avg. ±SS and the qualitative data was stated as number (%). The level of significance was taken as p< 0.05.The quality of life of the patients with vitiligo has been deteriorated to significant degree with respect to healthy control group. In terms of emotional scale results, the significant difference was determined statistically between female and male patients. It was not determined a difference between clinical type and specific localizations in terms of affecting the life quality. It was determined that the patients with the involvement at perineum have more sexual problems than the patients without involvement at perineum. It was determined that the social and spare time activities of patients with the hair involvement were more affected than the patients without the hair involvement.This research has showed that vitiligo has negative effects on the quality of life of the patients. For that reason, we have recommended that the physiological effects of vitiligo must be taken into consideration and the physiological support should be given to the patients when needed during the arrangement of vitiligo treatment. It was determined that the clinical type and localization of vitiligo did not affect the quality of life significantly. We concluded that more precise results can be obtained by studies with the enough patients number,in the distrubution of clinical types and specific localizations