Adriyamisin ile oluşturulan deneysel nefrotik sendrom modelinde talidomidin nefrotik sendromun laboratuvar bulguları üzerine etkisi
The role of thalidomide on laboratory finding of nephrotic syndrome in the model of adriamycine induced nephrosis
- Tez No: 247817
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ANARAT
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çocukluk çağı idipatik nefrotik sendromun patogenezindeki son hipotez T hücre ile ilişkili immun cevabın etkilendiğini bildirmektedir. Adriyamisinle indüklenen nefrotik sendrom, idiyopatik nefrotik sendrom oluşumunda sık kullanılan bir modeldir. Talidomid inflamatuvar tümör nekrozis faktör- ? , interlökin-6'yı, anjiogenezisi ve apoptozisi baskılayan bir immunomodülatör ajandır. Bu çalışmanın amacı, adriamisin ile oluşturulan nefrotik sendrom modelinde, talidomidin proteinüri, tümör nekrozis faktör- ? ve interlökin-6 üzerindeki etkisini araştırmaktır.Yöntem: Atmış sıçan dört gruba ayrıldı. Deneysel nefrotik sendrom intraperitoneal adriyamisin (10 mg/kg) enjekte edilerek oluşturuldu. Grup 1 sağlıklı kontrol grubu, grup 2 nefrotik sendrom oluşturulan fakat herhangi bir tedavi verilmeyen nefrotik kontrol grubu (15 sıçan), Grup 3 ve 4 talidomid tedavisi verilen gurup. Grup 3'te talidomid tedavisi ilk gün, Grup 4'te talidomid tedavisi 11. günden başlayıp, 20. güne kadar verildi. Sıçanlar 21. gün sonunda biyokimyasal değerlendirme için intrakardiyak yolla kan alınıp, kanamaya bırakılarak feda edilmiştir. Talidomidin böbrek fonksiyonları, biyokimyasal parametrelere etkisi, serum ve idrarda tümör nekrozis faktör-? ve interlökin-6 düzeyleri değerlendirildi.Bulgular: İdrar protein atılımı ve idrar protein/kreatinin oranı istatiksel olarak anlamlı derecede Grup2'de en yüksek, Grup 1'de en düşük, Grup 3'te Grup 2'den anlamlı düşüktü. Grup 1 ve 3 arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: The current hypothesis for the pathogenesis of childhood idiopathic nephrotic syndrome favors the involvement of a T cell-mediated immune response. Adriamycin induced nephritic syndrome is a widely used model for idiopathic nephrotic syndrome. Thalidomide is an immunmodulatory agent that down regulates the inflammatory tumor necrosis factor- ? , interleukin-6, and as well as angiogenesis, and apopitosis. The aim of this study was to investigated the role of thalidomide on proteinuria, tumor necrosis factor- ? and interleukin-6 in the model of adriamycine-induced nephrosis.Method: Sixty rats divided equally into four groups: Group 1 was healthy control group except the first group, experimental nephrotic syndrome was induced by intraperitoneal adriamycine (10 mg/kg). Group 2 consist of 15 rats which were not performed any treatment and accepted as nephritic control group. Both Group 3 and 4 received thalidomide, but thalidomide started at the first day in Group 3 and at the 11th day in Group 4 for 20 days. On 21st day, rats were sacrificed after obtaining material for biochemical analysis. Effects of thalidomide on renal function, biochemical parameters, and expression of serum and urine tumor necrosis factor- ? and interleukin-6 were determined.Result: Urinary protein excretion and urinary protein/creatinine ratio were significantly highest in Group 2, and lowest in Group 1, and found significantly lower in Group 3 than in Group 2. No difference was found between Group 1 and 3.