İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu + embriyo transferi uygulamalarında kullanılan rekombinant FSH ve HMG protokollerinin serum ve folliküler sıvısındaki VEGF ve IGF-1 miktarı ve gebe kalınabilirlik korelasyonu
Comparison of recombinant FSH and HMG protocols used in the intracytoplasmic sperm injection and embryo transfer applications, in regard with VEGF and IGF-1 amount in the serum and follicular fluid and pregnancy rates
  1. Tez No: 247827
  2. Yazar: MELEK BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Vasküler endotel büyüme faktörü (VEGF) ve insülinbenzeri büyüme faktörü-1 (İGF-1) avasküler preovulatuvar follikülün çokdamarlı korpus luteuma dönüşmesini sağlamaktadırlar. Follikül büyümesi vegelişimi esnasında VEGF temel görev yapmaktadır. İGF-1'in, follikül gelişimi,dominant follikül büyümesi, steroidogenesis ve folliküler atrezisinde önemlirolü vardır. Ovülasyon indüksiyonu için kullanılan protokoller bu iki sitokinietkileyerek gebelik sonuçlarını belirleyebilir. Çalışmanın amacı, bu ikisitokinin kan ve follikül düzeyi ile gebelik oranlarının karşılaştırılmasıdır.Çalışmada luteal long protokol rekombinant FSH (n:25) ve hMG (n:20)gonadotropinin kullanıldığı iki grup hasta karşılaştırıldı. İki grup arasında oositsayısı, embriyo kalitesi, gebelik oranları, serum ve folliküler VEGF ve İGF-1miktarları karşılaştırıldı ve anlamlı istatiksel fark belirlenmedi. Tüm hastalarhamile kalan ve kalamayan olarak tekrar sınıflandırılarak folliküler ve serumVEGF ve İGF-1 miktarları arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Both vascular endothelial growth factor (VEGF) andinsülin-like growth factor-1 (İGF-1) provide transformation of avascularpreovulatory follicle into highly vascular corpus luteum. VEGF has pivotal roleduring follicular growth and development. İGF-1 has important roles in thefollicular growth, dominant follicular growth, steroidogenesis and follicularatresia. The protocols used for the ovulation induction may influencepregnancy outcomes by influencing these 2 cytokines. The aim of this studywas to compare their levels in blood and follicle, and their pregnancysuccesses. Two patient groups in which luteal long recombinant FSH (n:25)and hMG (n:20) were compared in this study. No statistically significantdifference was found betwen the groups, regarding with oocyte number,embryo quality, pregnancy rates, blood and follicular levels of VEGF andİGF-1. All patients were regrouped as pregnant and non-pregnant. Then theywere evaluated for their relationship with follicular and blood VEGF and İGF-1 amounts.