Ratlardan alınan irradiye homolog septal kartilaj ile non - irradiye homolog septal kartilajın implantasyon sonuçlarının karşılaştırılması(Deneysel çalışma)
To compare the success of homograft septal cartilage and irradiated homograft septal cartilage on wistar albino rats
  1. Tez No: 247842
  2. Yazar: AYŞE ENİSE GÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Nazal travmalar ve cerrahi sonrasında ileri septal deviasyon, nazal tip ve dorsal desteğin kaybı sıkça karşılaşılan problemlerdir. Bu hastaların en sık şikayetleri nazal hava yolu tıkanıklığı ve dış nazal görünümün bozulmasıdır. Tedavide septumun deviasyon yapan kısmı çıkarıldığında yeterli tip desteği ve dorsal destek sağlanamıyorsa, septumun yeniden oluşturulması gerekmektedir. Septumun yeniden oluşturulmasında otogreft, homogreft ve alloplastlar kullanılmaktadır. Çalışmamızda septumun yeniden oluşturulmasında sıkça kullanılan homogreft septal kartilaj ile irradiye homogreft septal kartilajın başarısı albino ratlar üzerinde araştırıldı. Sonuçlar karşılaştırıldı.Gereç ve Yöntem: Çalışma 24 adet sağlıklı erişkin, dişi Wistar Albino rat üzerinde yapıldı. Hayvanlar rastgele seçimle A ve B grubu ve verici grup olarak sekizerli üç gruba ayrıldı. Ratlar 12 saat aydınlık 12 saat karanlık, 21 - 22 santigrat derece sıcaklık, serbest yemek ve su alabildikleri, günışığı girmeyen, havalandırması olan bir ortamda barındırıldı. Deney süresi 52 gün olarak belirlendi. Ratların septumundan alınan ve Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde Theratron 780E Cobalt marka cihaz ile tek dozluk 4Gy gamma ışını ile ışınlanan kartilajlar ve bir ay %70'lik etilalkolde saklanan kartilajlar homogreft olarak kullanıldı. Anestezi altında ve operasyon mikroskobu kullanılarak 8 ratın septumundan 2x10 mm boyutlarında kartilaj parça çıkarıldı ve bunlar ikiye bölündü. Uzunluğu 4 ile 5 mm, genişliği 2mm olacak şekilde standart hale getirilen kartilaj parçaları elde edildi. Kartilajların yarısına 24 saat serum fizyolojikte bekletildikten sonra tek doz 4Gy gamma ışını verildi, diğer yarısı 1 ay alkolde saklandı. 8'er ratlık 2 grup oluşturularak bu kartilajlar subkutan olarak torakodorsal bölgeye implante edildi. Bu iki grup 3. hafta sonunda dekapite edildi.Çıkarılan septal kartlajlar makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirildi. Makroskobik olarak palpasyonla sertlik, kartilaj görünümü ve absorbsiyon araştırıldı. Mikroskobide greft canlılığı, absorbsiyon, fibrozis, mononükleer ve polimorfonükleer hücre infiltrasyonu ile ossifikasyon araştırıldı.Bulgular: Septal homogreft kartilaj kullanılan A ve B grubundaki toplam 16 deneğin hepsinde (%100), makroskobik olarak greft atılımının olmadığı tespit edildi. Mikroskobik incelemede irradiye septal kartilaj kullanılan deneklerin hiçbiride canlı kondrosite rastlanmazken alkolde bekletilmiş kartilajlarda %87.5 oranında canlı kondrosite rastlandı. İrradiye homogreftlerin %87.5' inde orta, %12.5'sinde hafif absorbsiyon oldu, alkolde bekletilmiş kartilajlarda %12.5'inde orta, %87.5'inde hafif derecede absorbsiyon gözlendi. İrradiye septal kartilaj kullanılan deneklerin %25'inde şiddetli, %75'inde orta derecede fibrozis görülürken alkolde saklanan septal kartilaj kullanılan deneklerin %100'ünde şiddetli fibrozis oldu.Sonuç: İrradiye homogreftlerde hiç canlılık görülmezken alkolde saklanmış homogreftlerde %87,5 oranında canlılık (p=0,001) istatistiksel olarak anlamlı bulundu. İrradiye homogreftlerin %87,5' inde orta ve %12,5' inde hafif absorbsiyon, alkolde saklanmış kartilajların %12,5' inde orta, %87,5' inde hafif absorbsiyon görüldü ve istatistiksel olarak anlamlı (p=0,010) bulundu. İrradiye homogreftlerde %75 hafif ve %25 şiddetli, alkolde saklanmış homogreftlerde ise %100 oranında şiddetli fibrozis görüldü ve iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak (p=0,007) anlamlı farklılık tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Extreme septal deviation, nasal type and dorsal support lose after surgery and trauma are the common problems. Most common problems of these patients are the obstruction of the nasal airway and the distorted external nasal shape. Reproduction of the septum should be done if sufficient tip support and dorsal support cannot achived after the part of septum which cause septum deviation is removed for treatment. Homograft and alloplasts are used for reproduction of the septum. In our study, the success of homograft septal cartilage and irradiated homograft septal cartilage which often used for reproduction of the septum is investigated. Outcomes are compared.Materials and Method: The study is performed on 24 healthy adult female Wistar Albino rats. Rats are divided into 3 groups with 8 rats, randomly chosen, as A, B and donor. Rats are housed in an environment with air condition, having no sunshine, 21-22 santigrate degree, 12 hours dark and 12 hours bright, where they can have food and water freely. Duration of the experiment was decided as 52 days. The cartilages removed from rat's septum and irradiated by one shot of 4Gy gamma ray from theratron 780 E Cobalt brand device in the Radiation Oncology Department of Okmeydanı Hospital and the cartilages kept in % 70 ethylalcohol for a month were used as homografts. The parts of cartilages sized 2x10 mm were removed under anaesthesia by using operation microscope form 8 rats septum and divided into 2 parts.the parts of cartilages were standardized as 4 to 5 mm of length and 2 mm of width. After keeping in serum physiologic for 24 hours half of the cartilages were irradiated by one shot of 4Gy gamma ray, the other half were kept in alcohol for a month.these cartilages were implanted subcutaneously into thoracodorsal site of rats which is divided into 2 groups as 8 rats.both groups were decapitated after 3 weeks.Septal cartilages removed from them were assessed macroscopically and microscopically. Macroscopically hardness in palpation, appearance of the cartilage and absorbtion were evaluated. Microscopically freshness of the graft, absorbtion, fibrosis, ossification with infiltration by mononuclear and polymorphonuclear cell infiltration were evaluated.Results: It is determined that there were no graft rejection in all of total 16 subjects in A and B groups (100%) used septal homograft cartilage. In microscopic inspection 87.5% of subjects used irradiated septal cartilages had moderate absorbtion, 12.5% had mild absorbtion. In the cartilages kept in alcohol, 87.5% had mild absorbtion, %12.5 had moderate absorbtion. %25 of subjects used irradiated septal cartilages had severe fibrosis, %75 of them had moderate fibrosis, and while 100% of subjects used septal cartilage kept in alcohol had severe fibrosis.Conclusion: The presence of 87% vitality In the homografts kept in alcohol was found significant statistically ( p 0.01) where there was no sign of vitality in the irradiated homografts. There was moderate absorbsion in 87,5% of irradiated homografts, and there was slight absorbsion in 12,5% of them, while moderate absorbsion in 12,5% and slight absorbsion in 87,5% of the cartilages kept in alcohol were found statistically. Significant (p 0.05) slight fibrosis in 75% and severe fibrosis in 25% of the irradiated homografts and severe fibrosis in 100% of the homografts kept in alcohol were observed and found statistically significant (p 0.01).