Ratlarda travmatik fasiyal paralizide E vitamini ve E vitamini ile birlikte kortikosteroid verilerek sinir iyileşmesi üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi(Deneysel çalışma)
Traumatic facial paralysis in rats vitamin E and together with vitamin E give the corticosteroid healing effects of nerve electrophysiological evaluation as
  1. Tez No: 247841
  2. Yazar: PERİHAN TAŞKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada; deneysel olarak travmatik periferik fasiyal paralizi oluşturulan sıçanlarda, E vitamini ve E vitamini ile birlikte kortikosteroid verilerek, bu ajanların sinir iyileşmesi üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal - Metod: Çalışmada ağırlıkları 220-250 gr olan Wistar Albino tipi 24 dişi sıçan kullanıldı. Tüm sıçanlarda anestezi altında fasiyal sinirin bukkal dalı bulundu ve çevre dokulardan sinir zedelenmeden ayrıldı. Sıçanlar 8'erli gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu. Grup 2: E vitamini verilen grup. Grup 3: E vitamini ile birlikte kortikosteroid verilen grup. Sinir identifikasyonundan hemen sonra Xomed Treace Nevre Integrity Monitor NIM-2 cihaz ile sinire elektriksel uyarı verilerek sinir uyarılma eşiği kaydedildi. Daha sonra grup 2 ve grup 3'teki sıçanların fasiyal sinirinin bukkal dalı vasküler kelmp ile 1 saat sıkıştırıldı. Bir saatin sonunda NIM-2 ile tekrar sinire uyarı verilerek tekrar uyarılma eşiği bulundu. Bir ay süreyle kontrol grubuna iki günde bir s.c 2mg serum fizyolojik, grup 2'ye 0.1mg/kg/gün intramuskuler (i.m) E vitamini, grup 3'e 1mg/kg/gün metilprednizolon ve 0.1mg/kg/gün E vitamini verildi. Bir ay sonunda tüm deneklerin fasiyal sinirinin bukkal dalı yeniden bulundu ve çevre dokulardan diseke edilerek ayrıldı. NIM-2 ile sinir uyarılarak uyarılma eşiği kaydedildi. Sinir uyarılma eşikleri istatiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Kontrol grubu ve grup 2 ile grup 3'te başlangıç sinir uyarılma eşiği 0.10-0.15 mA (ortalama 0.11mA) olarak bulundu. Grup 2 ve grup 3'de bir saat boyunca sinir travmatize edildikten sonra sinir uyarılma eşiği 0.45-0.50 mA (ortalama 0.48mA) olarak bulundu. E vitamini verilen grupta bir ay sonra yapılan ölçümde sinir uyarılma eşiği 0.30-0.35 mA (ortalama 0.33mA), E vitamini + kortikosteroid verilen grupta sinir uyarılma eşiği 0.20-0.25mA (ortalama 0.22mA) olarak bulundu.Sonuç: Bu çalışma sonucunda travmatik fasiyal paralizi tedavisinde E vitaminin sinir iyileşme üzerine etkisinin olduğu ancak kortikosteroid ile birlikte E vitamini verilmesinin daha etkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this work, we aimed to assess the effects of experimentally traumatic peripheric facial paralysised rats? neural convalescence, by giving agents vitamin E and corticosteroid electrophysically.Materials and Method: In this work, 24 female, Wistar Albino type, 220-250 gr weighed rats are used. Buccal branch of facial nerve are found under anesthesia and seperated from peripheric tissues without being injured. Rats are divided into. Group 1: Control Group, Group 2: Given vitamin E, Group 3: Given both vitamin E and corticosteroid. Having had neural identification, nevre is stimulatied with electrified impulse and threshold values are recorded by Xomed Treace Nevre Integrity Monitor NIM-2. Group 2?s and Group 3?s rats? buccal branch of facial nerve are clamped with vaskuler clamp for one hour. In the end of one hour, nerve is stimulatied electrified impulse and threshold values are recorded by Xomed Treace Nevre İntegrity Monitor NIM -2 again. For a month, rats from Control Group were given 2mg s.c serum physiologic every orher day, Group 2 was given 0.1mg/kg intramuskuler (i.m) and vitamin E every day, rats in the Group 3 was given 1mg/kg methylprednisolone and 0.1mg/kg vitamin E every day. At the end of the month, all sujets? buccal branch of facial nerve are found and seperated from peripheric tissues, and threshold values are recorded by Xomed Treace Nevre İntegrity Monitor NIM -2. Threshold values are compared with each other stastitically.Results: Control group?s, group 2?s and group 3?s starting treshold values were found 0.10-0.15 mA (average 0.11mA). After the traumatisation buccal brach of facial nerve for one hour, Group 2?s and Group 3?s threshold values were found 0.45-0.50 mA (avarage 0.48mA). In the group given vitamin E, nerve threshold value was avaluated 0.30-0.35 mA (avarage 0.33mA). In the other group given both vitamin E and corticosteroid, nerve threshold value was avaluated 0.20-0.25mA (avarage 0.22mA).Conclusion: As a result of this work, for the convalescence of traumatic peripheric facial paralysis, it is found that vitamin E is effective for convalescence of nerves, but vitamin E with corticosteroid is more effective.