Etinil östradiol (0.30 mg) ve drospirenon (3 mg) içeren oral kontraseptiflerin servikal mukus mukoprotein içeriği üzerine etkisi
The effect of ethinyl estradiol (0.30 mg) and drospirenone containing oral contraceptives upon mucoprotein content of cervical mucus
- Tez No: 247855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Oral kontraseptifler (OK), %100'e yakın etkinlik, yüksek güvenlik sınırları ve sağlığa diğer önemli katkılarıyla, bugün en etkili geriye dönebilir doğum kontrol yöntemidirler. Çalışmalar, OK'lerin uzun süreli kullanımının (5 veya daha fazla yıl), Serviks kanseri ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. OK kullananlarda Serviks Kanseri'ndeki risk artışının mekanizması uzun süredir tartışmalı olup, henüz kesin bir mekanizmaya ulaşılamamıştır. Kombine oral kontraseptif kullanan kadınlarda servikal mukus yetersiz, kalın ve yüksek oranda viskoz olmaktadır. OK kullanıcılarındaki servikal kanser gelişiminin patofizyolojisinde servikal mukus değişikliklerinin rolü iyi açıklanmamıştır. Çalışmamda oral kontraseptif kullanımıyla servikal mukus mukoprotein içeriğinde meydana gelebilecek değişimin saptanması amaçlanmıştır. Ekim 2008 - Kasım 2009 tarihleri arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine kontrasepsiyon amacı ile başvurup, OK kullanımı için uygun ve istekli olan 20 üreme çağındaki kadın araştırma kapsamına alındı. Gönüllülerin ortalama yaşı 30.95 ± 4.43 idi. Gönüllülerden ilaç kullanımı öncesi folliküler fazda servikal mukus örneği alındı, 2 ay Etinil estradiol (0.30 mg) ve drospirenon (3 mg) kullanımını takiben yine siklusun aynı döneminde tekrar mukus örneği alındı. Servikal mukus örnekleri, örneklerin toplanması bittikten sonra spesifik antikorlar aracılığıyla ELİSA yöntemiyle MUC1, MUC2, MUC5AC ve MUC5B düzeyleri açısından değerlendirildi. Oral kontraseptif öncesinde alınan mukus örnekleri, oral kontraseptif sonrasında alınanlarla mukoprotein düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Kontrasepsiyon amaçlı başvuran olgularda oral kontraseptif kullanımı açısından istekli olan olguların oranı %27.5 olarak bulundu. OK kullanımı öncesinde ve sonrasında kantitatif olarak en yüksek değer MUC 5AC mukoproteininde saptandı.
Özet (Çeviri)
Oral contraceptives (OC) remain among the most effective reversible methods of birth control available today, providing almost 100% effectiveness with an impressively high margin of safety and other important health benefits. Evidence shows that long-term use of oral conraceptives (five or more years) may be associated with an increased risk of cancer of the cervix. The mechanism of increased risk of cervical cancer in OCs users has long been debated, and remains uncertain. In women using combined oral contraceptives, the cervical mucus remains scanty, thick, and highly viscous. The role of cervical mucus changes on the pathophysiology of cervical cancer development in OC users has not been well described. In current study, it is aimed to determine the changes on the mucoprotein content that might result by using oral contraceptives within the cervical mucus. This study involved 20 women within the reproductive age who were willing and suitable to use oral contraceptives and who have applied to Obstetrics and Gynecology policlinic in Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University to demand contraception. Women?s mean age was 30.95 ± 4.43. Prior to use of the pills, cervical mucus samples were obtained from the women at the follicular phase of the menstrual cycle, following 2 months oral contraceptive use, at the same phase of the cycle, mucus samples were obtained again. Cervical mucus samples were then evaluated quatitatively for MUC 1, MUC 2, MUC 5AC and MUC 5B by ELISA by using spesific antibodies. Mucus samples obtained prior to OC use were compared with those obtained following to OC use in terms of quantitative mucoprotein levels. The 27.5 % of cases who have applied for the purpose of contraception were willing to use oral contraceptive pill. MUC 5AC mucoprotein was predominant at both prior to and following to OC use, quantitatively.