Polymerization of 1-ethynyl-1-cyclohexanol
  1. Tez No: 6846
  2. Yazar: NALAN KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ USANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
1-ETENİL- 1-SiKLOHEGZANIN POLiMERLESMESi KIZILIRMAK, Nalân Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yönaticisi : Prof. Dr. Âli Usanmaz 53 sayfa, Eylül 1989 ÖZET Radyasyon ve elektrokiroyasal başlatıcılar ile 1- etenil-1-siklohegzanm polimerleşmesi değişik şartlar altında çalışıldı ve polimerleşmenin niteliği incelendi. Elde edilen ürünlerin iletkenliği daha ilerideki bir çalışmada incelenecektir. Radyasyon başlat ıc ılı poliroerleşme a) vakum altında, b) açık havada, c) benzen çözeltisinde ve vakura altında, ve oda sıcaklığında gerçekleştirildi. Bu şartlarda, düşük molekül ağırlıklı polimer ürünleri elde edildi. Ürünlerin büyük bir kısmının lineer tirimer olduğu UV, İR ve NMR spektroskop! yöntem sonuçları ve molekül ağırlıkları saptanmasıyla tespit edildi. X-ışınları ile yapılan incelemelere göre, dönüşüm oranının yükselmesiyle ürün içindeki polimer miktarı da artmaktadır. Açık havada elde edilen ürünlerin, diğer şartlarda elde Vedilenlere göre daha fazla miktarda polimer içerdiği görüldü, Dönüşümlü voltamogram çalışmalarında monomerin yükseltgenme ve indirgenme sinyalleri gözlenemedi. Buna karşın monomerin elektrolizinde, elektroliz çözeltisi içinde iki çeşit ürün elde edildi. Bunlardan biri bilinen organik çözücülerde çözünebiliyor, diğeri ise çözünmüyor. Ancak, deneysel veriler tekrarlanamayan sonuçlar vermekteler. Monomer, BF". (CoHr0)r> ve n-Bütil Lityum, n-BuLi gibi kimyasal katalizörlerle polimer vermedi. Anahtar Kelimeler : Polimerleşme, elektroliz, molekül ağırlığı. 405. 04. 02 vi
Özet (Çeviri)
POLYMERIZATION OF 1-ETHYNYL-l-CYCLOHEXANOL KIZILIRMAK, Nalân M.Sc in Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Ali Usanmaz 53 pages, September 1989 ABSTRACT The polymerization of 1-ethynyl-l-cyclohexanol was carried out by radiation and electroinitiation under various conditions to study the nature of the polymerisation and to obtain a product which may be studied later for conductivity. Radiation induced polymerisation was carried out at room temperature a) under vacuum, b) in atmospheric air, and c) in benzene solution under vacuum. In all cases, the products were polymers of low molecular weight. The products were proved by UV, IR and NMR spectroscopy and also molecular weight determinations to be mostly linear trimer. The polymer fraction was shown by x-ray investigation to be higher at higher conversions. The amount of polymer fraction is higher in products obtained in atmospheric air. The cyclic voltammogram of monomer did not give any iiiobservable oxidation or reduction peaks under chosen experimental conditions. Electrolysis of monomer gave two types of product, one' insoluble and the other one was soluble in common organic solvents. However, the measurements were not reproducible and better results could not be obtained. No polymer could be obtained with chemical catalyst of BFV (CgH^COg and n-Butyl Lithium, n-BuLi. Keywords : Polymerization, electrolysis, molecular weight 405. 04. 02 iv