Miyofasyal ağrı sendromunda okluzal splint ve düşük doz lazer tedavilerinin karşılaştırılması
Comparing occlusal splint and low-level laser therapy in myofascial pain syndrome
- Tez No: 247875
- Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN BÜLENT TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Miyofasyal Ağrı Sendromu, tetik noktalarla karakterize bir temporomandibular rahatsızlık sınıfıdır. İstirahat halinde veya fonksiyon sırasında ağrı ve yansıyan ağrılar en yaygın semptomlardır. Hastalarda limitli veya asimetrik mandibular hareketler de görülebilir. Kas ağrılarının tedavisinde stabilizasyon splintleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük doz lazer tedavisi 1988'den beri diş hekimliğinde klinik uygulamalarda yer bulmuştur. MAS tedavisinde analjezik ve antienflamatuar etkileri araştırılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu çalışmada, miyofasyal ağrı sendromu üzerinde düşük doz lazer tedavisinin etkilerinin araştırılması ve okluzal splintle etkinliklerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. TMR/ATK'ye göre teşhis edilen 40 hasta randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. İlk gruba 3 ay süreyle okluzal splint kullandırılmış; ikinci gruba ise 820 nm dalga boyuna ve 300 mW çıkış gücüne sahip diode lazer cihazıyla 10 seans düşük doz lazer tedavisi uygulanmıştır. Depresyon ve somatizasyon skorları, maksimum yardımsız ağız açma miktarıları, palpasyon skorları, çiğneme kaslarının ve TME'nin algometre ölçümleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda; okluzal splint ve düşük doz lazer tedavilerinin etkinlikleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Myofascial Pain Syndrome is a type of temporomandibular disorders, clinically characterized by hypersensitive local areas known as trigger points. Pain with or without function and referred pain are the most common effects. Limited or asymmetric mandibular movements are also might be seen in the patients. To reduce muscle pain, the stabilization appliance is commonly used. Low-level laser therapy (LLLT) has been used clinically in dentistry since 1988. The analgesic and aniinflammatory effects of LLLT on patients with MAS are investigated in some cases and successful results has been reported. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of LLLT and compare with occlusal splint in Myofascial Pain Syndrome. 40 patients were diagnosed according to the RDC/TMD and divided into two groups randomly. First group used occlusal splint for 3 months and second group was applied LLLT 10 sessions with a 820 nm diode laser, output power 300 mW. Depression and somatization scores, maximum unassisted mouth opening, palpation index, algometric measures of masticaion muscles and TMJ were evaluated. There were not any significant differences between occlusal splint and low-level laser treatments (p>0.05).