Osteoporoz tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesinde kemik yıkım ürünleri ve kemik mineral yoğunluğu ölçümünün karşılaştırılması
A comparison of bone resorbtioon markers measurement and bone mineral density measurement to estimate the efficiency of osteoporosis treatment
- Tez No: 247904
- Danışmanlar: PROF. DR. O. ŞAHAP ATİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
8.1 AmaçOsteoporoz tedavisi başlanan hastalarda, tedavinin etkinliğinin takibinde idrar NTx değerlerinin KMY ölçümlerine göre daha hızlı sonuç verdiğinin gösterilmesi.8.2 Hastalar ve YöntemGazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Ve Travmatoloji bölümüne Mart 2006- Aralık 2008 tarihleri arasında başvuran hastalardan, osteoporozu saptanan, daha önceden herhangi bir osteoporoz tedavisi almamış, sekonder osteoporoz nedenleri ekarte edilmiş hastalar çalışmaya alındı. Hastalara uygun osteoporoz tedavisi başlandı. Hastaların, başlangıç, 3. ay, 6. ay, 12. ay idrar NTx değerleri ve başlangıç ve 1. yıl lomber vertebra ve femur boyun KMY'leri ölçüldü. Çalışmada, ortalama yaşları 65,7 olan 49'u kadın 11'i erkek olmak üzere 60 hasta değerlendirildi. Hastaların 29'una cerrahi tedavi ve 31'ine konservatif tedavi uygulandı.8.3 BulgularHastaların ölçülen NTx değerlerinde 3. ayda % 38,82; 6. ayda % 51,99; 12. ayda % 66,41 azaldığı saptandı. Lomber vertebra KMY 1. yıl sonunda % 20,7 artarken, femur boyun KMY % 11,9 artış saptandı. Kullanılan ilaçların, hastanın tanısının, BKİ'nin NTx ve KMY üzerine etkisi de değerlendirildi. Yapılan istatistiksel değerlendirmede sadece BKİ ile başlangıç KMY arasında anlamlı sonuç olduğu görüldü. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber kalsitoninin femur boyun KMY'sine etkisi olmadığı, stronsiyum ranelatın da idrar NTx değerlerini daha hızlı ve fazla düşürdüğü gözlendi.8.4 SonuçOsteoporoz tedavisine idrar NTx değeri, KMY ölçümlerine göre daha çabuk yanıt verir ve tedavinin etkinliğinin takibinde kullanılması uygundur.
Özet (Çeviri)
9.1 AimTo demonstrate that urine NTx values give faster respond than BMD values in controlling the effectiveness of the osteoporosis treatment.9.2. Patients and MethodAmong the patients who applied to Gazi University Hospital Department Orthopedics and Traumatology from March 2006 to December 2008, the ones with osteoporoses and who didn?t get any kind of osteoporoses treatment before and whose secondary osteoporoses causes are eliminated are accepted to this study.The proper osteoporosis treatment was given to patients. Initial, 3rd, 6th, and 12th month urine values and initial and 1st year lumbar vertebra and femur neck BMD values are taken. In the study, the conditions of 49 female and 11 male, total 60 patients with an average age of 65,7 are analyzed. 29 patients were given surgical treatment and 31 patients were given conservative treatment.9.3 FindingsUrine NTx values of the patients decreased % 38,82 in the 3rd ; % 51,99 in the 6th and % 66,41 in the 12th month. Lumbar vertebra BMD increased %20,7 and femur neck increased % 11,9 at the end of the 1st year. The effect of the medication, the diagnoses, BMI?s influence on urinary NTx and BMD are evaluated. According to the statistical evaluation, it is shown that there is a meaningful relation only between BMI and initial BMD. Besides being statistically meaningful, it is observed that calcitonin doesn?t have an effect on femur neck BMD and that strontium ranelat decreases urine NTx values faster and more radically.9.4 ConclusionUrine NTx values respond to osteoporosis treatment faster than BMD values and this facilitates the evaluation and observation of the effectiveness of the treatment.