Sıçanlarda Bleomisinle oluşturulan akciğer fibrozisine Rekombinant Aktive Protein-C derivesi Drotrekogin-alfa'nın etkisi
Effects of Recombinant Activated Protein-C derivated from Drotrekogin-alpha on the Bleomycin-induced pulmonary fibrosis in rats
  1. Tez No: 247905
  2. Yazar: KADİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SAVAŞ HACIEVLİYAGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda intraperitoneal aktive protein C (APC) derivesi drotrekogin-alfa tedavisinin sıçanlarda bleomisinle (BLM) indüklenen akciğer fibrozisindeki koruyucu etkilerini, akciğer dokusu ve bronkoalveolar lavaj (BAL) sıvısı örneklerinde, histolojik ve biyokimyasal düzeyde, hem negatif kontrol (plasebo), hemde tedavide etkinliği kanıtlanmış steroid tedavisi ile kıyaslayarak test etmeyi amaçladık.Materyal-Metod: Çalışmaya Wistar albino 30 erkek sıçan alındı. BLM'nin uygulandığı sıfırıncı günde; kontrol grubuna (n= 6) intratrakeal salin, BLM grubuna ( n= 7), steroid grubuna (n= 7) ve APC grubuna ise (n= 10) intratrakeal BLM (2.5mg/kg) uygulandı. i.t. BLM uygulamasından 2 gün önce; APC grubuna 100 µg/kg/gün dozunda APC derivesi drotrekogin-alfa, steroid grubuna 5mg/kg/gün metilprednizolon intrapreitoneal olarak uygulandı. Sıçanların dekapite edildiği 14. güne kadar toplam 16 gün boyunca uygulamaya devam edildi. Tüm gruplardan BAL sıvısı alındı ve periferik kan elamanlarına mikroskopik olarak bakıldı. Akciğer dokusundaki hidroksiprolin seviyeleri Woessner yöntemiyle biyokimyasal olarak ölçüldü. Akciğerde oluşturulan fibrozis ise histopatolojik inceleme ile Ashcroft kriterlerine göre 0'dan 8'e kadar derecelendirildi.Bulgular: Bu çalışmada sıçan akciğerinde deneysel olarak BLM ile başarıyla fibrozis oluşturuldu. Akciğerde fibrozisin göstergesi olarak kollajenin yapısındaki temel aminoasit olan akciğer dokusu hidroksiprolin (OH-P) seviyeleri, histopatolojik olarak Ashcroft fibrozis skorları kullanıldı. Histopatolojik incelemede kontrol grubundaki sıçanların akciğer dokularında hiç fibrotik alan tespit edilemezken, diğer grupların hepsinde fibrotik alanlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to test the preventive effects of intraperitoneal drotrecogin alpha which is derivated from activated protein C (APC), bleomycin (BLM) induced lung fibrosis in rats. We planned to compare the results of lung tissue and bronchoalveolar lavage (BAL) liquid specimens in histological and biochemical analyses both with negative control (placebo) and steroid treatment that has a proven efficacy.Material and Methods: In the study 30 male Wistar albino rats were used. In the day ?0? when BLM was injected, the control group (n=6) was given intratracheal saline, BLM group (n=7), steroid group (n=7) and APC group (n=10) were given BLM (2,5 mg/kg) intratracheally. Two days before the BLM injection, the APC group was given drotrecogin-alpha which is derivated from APC 100 µg/kg/day and steroid group was given metilprednisolon 5mg/kg/day intraperitoneally. This process continued for 16 days until the 14th day when the rats were decapitated. BAL liquid were taken from each group and the periferal blood elements were analysed microscopically. The hydroxyproline volues in the lung tissue were evaluated biochemically by Woessner method and the fibrosis that was made in the lung was staged histopathologically from 0 to 8 according to Ashcroft?s criterias.Findings: In this study fibrosis was succesfully made in the lungs of rats by BLM experimentally. As an indicator of the pulmonary fibrosis , the levels of the pulmonary tissue hydroxyproline which is the basic aminoacid of the collagen?s structure and histopathologically the Ashcroft fibrosis scores were used. In the histopathological analysis, no fibrotic area was seen in the lungs of the rats in the control group while fibrosis was seen in all of the other groups.