Hemşirelerin iş doyumu ve örgütsel bağlılığı
Nurses job satisfaction and organizational commitment
  1. Tez No: 247922
  2. Yazar: AYŞEGÜL KANBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırma, Edirne İlindeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı 2 Devlet Hastanesi, 1 Üniversite Hastanesi, 1 Özel Hastanede çalışan hemşirelerin iş doyumunu ve örgütsel bağlılığını belirlemek amacıyla gerekli izinler alınarak 25 Ekim ? 25 Aralık 2008 tarihleri arasında 487 hemşire üzerinde tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren bilgi formu, J.R. Hacman ve Oldham tarafından geliştirilen İş Doyum Ölçeği ile Meyer ve Allen tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 (Statistical Packege For Social Sciences) programı kullanılarak frekâns, yüzdelik, ANOVA Testi, t-testi ve Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin iş doyum puanı ( 37.04 ± 9.97) ve örgütsel bağlılık puanı ( 2.95 ± 0.57) orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was done in Edirne under the Ministry of Health combined with two public hospital?s, one university hospital?s, one private hospital?s employee nurses in order to determine their job satisfaction and organizational commitment with their authorization during the 25th October to the 25th December of 2008 and it counted over 487 nurses. In order to collect data and career aspects of nurses, `?Job Satisfaction Scale?? created by J.R. Hacman and Oldham and `?Organizational Commitment Scale?? created by Meyer and Allen was used. Obtained data were evaluated by using the SPSS 15 (Statistical Package For Social Sciences) program?s frequency, percentage, ANOVA Test, t-test, Pearson Correlation analysis. According to research findings nurse job satisfaction score leveled at (37.04 ± 9.97) and organizational commitment score leveled at (2.95 ± 0.57). A logic statistical difference between resignation of will and age, personal income, personality, free will at profession choosing, professional satisfaction, company structure, self confidence, well-defined responsibilities, company's encouragement on personal development, attending collective duties, feedback, trainings about professional satisfaction, collobration with colleagues, activities to improve motivation, performance scaling, prizing, satisfaction, working conditions has been found (p < 0.05).A logic statistical difference between normal state of belonging and age, experience, free will at profession choosing, professional satisfaction, performance scaling, satisfaction, instutional loyalty, emotional sub-factors, durability has been found (p < 0.05). Between job satisfaction and organizational commitment there was a positive correlation.Keywords : Nurses, Job Satisfaction, Organizational Commitment.