Hazar Gölü'nde su kirliliği ve fitoplankton gelişimi üzerine etkisi
Water pollution and its effects of on the growth of phytoplankton in Hazar Lake
- Tez No: 24795
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜCAATTİN KIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAZAR GÖLÜ'NDE SU KİRLİLİ?İ VE FİTOPLANKTON GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Nükhet TÜZÜN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 1992, Sayfa : 65 Hazar Gölü, su ürünleri yönünden ve yörenin en önemli rekreasyon alanı olması bakımından dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, göl suyunun kalitesi yoğun kullanım aylarında izlenmiş ve kirlenmenin gölün biyolojik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Kirlenmenin boyutları, kirlilik kaynakları ve kirlenmeyi azaltmak amacıyla alınabilecek önlemler belirlenmiştir. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek üzere, gölde belirlenen 10 istasyonda üç farklı derinlikten aylık olarak su örnekleri alınmış, yerinde ve laboratuvarda yapılan analizlerde su örneklerinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Hazar Gölü'nde yoğun kullanım aylarında kirlenmenin kısmen daha fazla olduğu tesbit edilmiştir. Kirlenmenin şimdilik, önemli düzeyde olmadığı, ancak önlem alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Hazar Golü, Su Kirliliği, Fitoplankton, Kirlilik Kaynakları, Besin Maddesi, Kimyasal Özellikler, Fiziksel Özellikler, Rekreasyon Alanı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Masters Thesis WATER POLLUTION AND ITS EFFECTS ON THE GROWTH OF PHYTOPLANKTON IN HAZAR LAKE Nükhet TUZUN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Enviromental Engineering Hazar Lake is of importance as it is the most important place for water products and recreation. In this study, the quality of water in the lake has been observed in months in which water is used mostly and effects of pollution on biological properties of the lake have been studied. The level of pollution, the sources of pollution and the measures of reducing of the pollution have been identified. To achieve the object of this study, samples from three different depths of the lake at the identified ten stations have been taken out monthly and the biological, physical, chemical and properties of water have been idendified according to the results of analyses in lab and in its place. At the end of this study, it has been showed that the pollution at Hazar Lake has partly been increasing in months when water is used mostly. The pollution level of the lake found not important level, but the control measures must be taken. KEY WORDS : Hazar Lake, Water Pollution, Phytoplankton, The Sources of Pollution, Nutrients, Chemical Properties, Physical Properties, Recreative Area.