4-Vinilsikloheksen Diepoksid uygulanan sıçanlarda Dehidroepiandrosteron'un ovaryumlarda uzun dönem etkileri
Long term ovarian effects of Dehidroepiandrosterone on 4 Vinylcyclohexene Diepoxide applied rats
  1. Tez No: 247962
  2. Yazar: MEHMET CANER ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
4-vinilsikloheksen diepoksid (VCD) plastik sanayide, kömür ve sigara dumanında bulunur. VCD, fare ve sıçanlarda primordial ve primer foliküllerde apoptozu indükleyerek irregüler siklus, hormonal değişiklikler ve primordial ve primer folikül havuzunun tükenmesi sonrasında menopoza neden olur. Araştırmamızda VCD'nin ovotoksik etkisinin uzun dönem DHEA kullanımı ile folikül havuzu ve üreme fonksiyonlarında koruyucu olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda 28 günlük 40 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar, 55 gün boyunca dimetil sülfoksid (DMSO) (i.p. 200mg/100g) uygulanan kontrol grubu (n=10), 15 gün VCD (i.p. 160 mg/kg) uygulanan grup (n=10), 55 gün DHEA (i.p. 200mg/100g) uygulanan grup (n=10) ve15 gün VCD (i.p. 160 mg/kg) ve 55 gün DHEA (i.p. 200mg/100g) uygulanan grup (n=10) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Deney sonucunda derin anestezi altında servikal dislokasyon ile öldürülen hayvanların vücut ve organ ağırlıkları alınarak tartıldı ve intrakardiyak kan örneklerinde biyokimyasal analizleri (Östradiyol, FSH, AMH, inhibin B) yapıldı. Organlara uygun doku takip işlemleri yapılarak seri kesitleri alındı. 5 µm kalınlığında kesitlere H&E ile ve immünohistokimyasal boyalar (AMH, TUNEL, Kaspaz 3 ve AR) uygulandı. Bulgularımızda VCD'nin ovaryumlarda primordiyal ve primer folikül sayılarını azalttığı buna karşılık sıçanların siklusları henüz bozmadığı görüldü. DHEA uygulanmasının ise VCD'nin ovaryumlara verdiği hasarı apoptozu azaltarak kısmen koruduğu gözlendi. Ayrıca DHEA uygulanmasının ovaryum rezervinin göstergesi olan serum AMH düzeyini arttırdığı görüldü. Sonuçlarımıza göre DHEA kullanımında doz ve sürenin dikkatli ayarlanması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
4 Vinylcyclohexene diepoxide is an industrial chemical that is found in plastic, coil and and cigaratte smoke. VCD selectively destroys primordial and primary follicles of rats by apoptosis. Depletion of primordial follicles can cause hormonal changes, cycle irregularities and by the time menopause We aimed whether VCD induced depletion of follicle and hormonal changes could be reversed by using DHEA for long term. 28 days ages, 40-60 g, female Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups. Rats were injected with VCD intraperitoneally (ip) (160 mg/kg) for 15 days and DHEA ip (6 mg/100 gram body weight, dissolved in DMSO) for 55 days and VCD ip (160 mg/kg)?DHEA ip(6 mg/100 gram BW dissolved in DMSO) combination for 55 days. At the end of the study, rats were anaesthetized and sacrified. Rats, their uterus and ovaries were weighed. Left ovarian tissue were taken and paraffin blocks were prepared with routine histological techniques. 5?m sections were taken and stained with H&E and immunohistochemical methods (TUNEL, Caspase-3 and AMH, AR).Acording to our findings VCD caused follicle depletion in primordial and primary follicles by apoptosis . However, rat cycles were not disturbed. DHEA can protect ovary by lowering apoptosis in these follicules. DHEA increased serum level of Anti müllerian hormone which is an ovarian reserve marker. Acording to our findings;we thought that DHEA should be used carefully and time and dosing. should be adjusted.