Melatonin ve L-Karnitinin radyasyon nefropatisine etkisi
Effects of Melatonin and L-carnitine in radiation induced nephropathy
- Tez No: 247980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZBEK OKUMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda 72 adet Wistar Albino erkek rat Grup 1 radyoterapi, Grup 2 radyoterapi ve melatonin, Grup 3 radyoterapi ve karnitin, Grup 4 melatonin, Grup 5 karnitin, ve Grup 6 kontrol olmak üzere 6 eşit gruba ayrıldı. Radyoterapi verilen tüm gruplarda 10 Gy tüm abdomene radyoterapi uygulandı. Grup 1'de, 5 gün 0,5 ml/kg'dan intraperitoneal serum fizyolojik verildi ve son dozdan bir saat sonra radyoterapi uygulandı. Grup 2'de, melatonin bir kez 10 mgr/kg'dan intraperitoneal olarak verildi ve 30 dakika sonra radyoterapi uygulandı. Grup 3'de karnitin, 5 gün boyunca 500 mg/kg/gün olacak şekilde intraperitoneal olarak verildi ve son dozdan 1 saat sonra radyoterapi uygulandı. Grup 4'de, melatonin 10 mgr/kg'dan intraperitoneal, Grup 5'de, karnitin 5 gün boyunca 500 mg/kg/gün olacak şekilde intraperitoneal olarak verildi. Kontrol grubunda ise 5 gün serum fizyolojik 0,5 ml/kg olacak şekilde intraperitoneal olarak verildi. Sekiz haftalık sonunda tüm gruplara renal sintigrafi uygulandı. Renal sintigrafi sonrasında tüm deneklerin intrakardiak kanları BUN, kreatinin ve total antioksidan enzim değerleri çalışılmak üzere alınarak sakrifikasyon sonrasında böbreklerde histopatolojik ve süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz enzim aktiviteleri ölçüldü.Grup 1, 2 ve 3'de biyokimyasal ve histopatolojik olarak hasar olmadığı görülmüştür. Histomorfolojik olarak Grup 1'de glomerüler genişlik miktarında artış ve sintigrafik değerlendirme ile böbrek fonksiyonlarının bozulduğu görülmüştür. Grup 2 ve 3'de glomerüler genişlik miktarının kontrol grubundaki normal düzeye indiği ve sintigrafik olarak böbrek fonksiyonlarının düzeldiği saptanmıştır. Grup 2 ve 3'ün morfolojik ve sintigrafik olarak radyoprotektan etkileri benzerdir .Bu çalışmada, karnitinin ve melatoninin sintigrafik ve morfolojik yöntemlerle radyasyon nefropatisini engellediği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, 72 male Wistar Albino rats were used. The rats divided six equal groups as Group 1 radiotherapy, Group 2 radiotherapy and melatonin, Group 3 radiotherapy and carnitine, Group 4 melatonin, Group 5 carnitine and Group 6 control. Whole abdominal radiotherapy of 10 Gy was applied to the radiotherapy groups. In group 1, 5 days 0,5 ml/kg from saline was given intraperitoneally and radiotherapy was applied 1 hour after the last dose of saline. In Group 2, melatonin 10 mgr/kg/day was given intraperitoneally and radiotherapy was applied 30 minutes after the last dose of melatonin. In Group 3, carnitine was given for five days intraperitoneally before the radiotherapy with a dose of 500 mgr/kg/day and one hour later the last carnitine dose radiotherapy was applied. In Group 4, melatonin 10 mgr/kg was given intraperitoneally. In Group 5, 500 mgr/kg/day of carnitine was given intraperitoneally for five days. In the control group, 0,5 ml/kg of saline was given intraperitoneally for five days. Renal scintigraphy was performed all rats after a follow up period of eight weeks. Intracardiac blood was obtained to study Bun, creatinin and total antioxidant enzymes values after renal scintigraphy. After sacrification histopathologic examination, superoxide dismutase and glutathione peroxsidase enzyme activities were measured in kidney.There were no statistical significant difference of biochemical and histopathologic within Group 1, 2, 3. When evaluated histomorphologicaly there was a significant increase of glomeruler width and detoriation of renal scintigraphy function in Group 1 whereas Group 2 and Group 3?s glomeruler width decreases, better function of scintigraphy renal function to the level of control group?s. The radioprotectan effects of Group 2 and Group 3 were similar by scintigraphycally and histomorphologicaly.As a result of this study we concluded scintigraphycally and morphologically that carnitine and melatonin could prevent the kidney damage due to radiotherapy.