Hepatit ve kolanjiyohepatitli kedilerde melatonin hormonun antioksıdan etkisinin incelenmesi
Investigation of the antioxidant effect of melatonin hormone in cats with hepatitis and cholangiohepatitis
- Tez No: 920348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LORA KOENHEMSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, veteriner hekimlikte kedilerde sıkça görülen hepatit ve kolangiohepatit hastalıklarına yönelik tedaviye ek olarak, 7 gün boyunca melatonin kullanımının tedavi sürecine ve oksidatif stres biyobelirteçlerine etkilerini incelemektir. Karaciğer hastalıkları kedi ve köpeklerde sık karşımıza çıkar. Bu hastalıklar hayvanların yaşam kaliteleri ile ilgili çeşitli sorunlar çıkarabilir ve tedavi edilmedikleri durumlarda hastaların ölümüne yol açabilir. Antioksidanlar, vücutta doğal olarak üretilebildiği gibi ekzojen olarak besinlerden de sağlanabilmektedir. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde C vitamini (askorbik asid), E vitamini (a-tokoferol), selenyum, beta karoten, L-karnitin gibi maddeler antioksidan olarak kullanılmaktadır. Bunlardan biri olan melatonin, pineal bezin ana salgı ürünüdür ve hücrelerdeki oksidatif strese karşı işbirliği yaptığı bilinmektedir. Melatonin, sağlıklı bireylerde ve hastalıkların oluşturduğu oksidatif streste önemli antioksidan ve hepatoprotektif etkilere sahiptir. İnsanlarda yapılan çalışmalarda, melatoninin antioksidan etkinliği sayesinde karaciğer hastalıklarının tedavisinde özellikle oksidatif stresi azaltmak suretiyle tedaviye yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Bu amaçla son yıllarda insanlarda karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Karaciğer hastalığı olan kedi ve köpeklerdeki araştırmalar incelendiğinde bu konuda herhangi bir makale olmadığı görüldüğü için bu çalışma planlanmıştır. Bu amaçla 4 ayrı grup oluşturulmuştur, 1. gruptaki 20 hepatitli hastaya 7 gün boyunca normal karaciğer tedavisi ve Melatonin tedavisi, 2. gruptaki 20 kolangiohepatitli hastaya ise 7 gün boyunca normal karaciğer tedavisi ve Melatonin tedavisi oral olarak uygulanmıştır. 3. gruptaki 10 hepatitli hastaya 7 gün boyunca normal karaciğer tedavisi, 4. gruptaki 10 kolangiohepatitli hastaya ise 7 gün boyunca normal karaciğer tedavisiuygulandı. Hastaların ilk geldikleri gün ile 7. gün sonunda hemogram, biyokimya ve oksidatif stres biyobelirteç ölçümü için kanları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of 7-day melatonin administration, in addition to the treatment for hepatitis and cholangiohepatitis diseases commonly observed in cats, on the treatment process and oxidative stress biomarkers in veterinary medicine. Liver diseases are common in cats and dogs. These diseases can cause various problems related to the quality of life of animals and can lead to the death of patients if they are not treated.Antioxidants can be produced naturally in the body or can be obtained exogenously from food. In the treatment of liver diseases, substances such as vitamin C (ascorbic acid), vitamin E (a-tocopherol), selenium, beta carotene, L-carnitine are used as antioxidants. One of them, melatonin, is the main secretory product of the pineal gland and is known to cooperate against oxidative stress in cells. Melatonin has important antioxidant and hepatoprotective effects in healthy individuals and oxidative stress caused by diseases. In studies conducted in humans, it was thought that melatonin could help in the treatment of liver diseases, especially by reducing oxidative stress, thanks to its antioxidant activity. For this purpose, it has been used in the treatment of liver diseases in humans in recent years. This study was planned because it was seen that there was no study on this area when the studies on cats and dogs with liver disease were examined. For this purpose, 4 different groups were formed. Normal liver therapy and melatonin therapy have been administered orally to 20 patients with hepatitis in the 1st group for 7 days, and normal liver therapy and melatonin therapy were administered orally for 7 days to 20 patients with cholangiohepatitis in the 2nd group. Normal liver therapy has been administered to 10 patients with hepatitis in the 3rd group for 7 days, and normal liver therapy was administered for 7 days to 10 patients in the 4th group with cholangiohepatitis. On the first day of their arrival and at the end of the 7th day, blood will be taken for complete blood count, biochemistry and oxidative stress biomarkers measurement.