Nöroloji polikliniğine başvuran hangi hastalarda ortostatik hipotansiyon olabilir?
Which patients have possible orthostatic hypotension in a neurology out patient?s clinic?
- Tez No: 247979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç ve Zemin: Ortastatik Hipotansiyon (OH) bütün yaş gruplarında görülmekle birlikte, yaşlı hastalarda özellikle daha sıktır. OH, dizziness, vertigo, çarpıntı, göz kararması, güçsüzlük, yorgunluk, servikal ağrı, presenkop, düşmeler ve baş dönmesi gibi postural şikayetler için risk faktörüdür. İlaç kullanımı OH'un oluşumunda potansiyel bir sebeptir ve özellikle birbiri ile etkileşimi olan ilaçların kullanımı OH'un gelişimi içi major bir risk faktörüdür. OH antihipertansif, antidepresan, antipsikotik ve Parkinson hastalığı, diabetes mellitus ve hiperlipidemiye yönelik çeşitli medikal tedavilerin alınmasına bağlı olarak oluşabilir.Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı-kesitsel çalışmada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji polikliniğinde 65 yaş ve üzeri hastalarda OH'un potansiyel sebepleri, hastalıklar ve semptomlar arasındaki birliktelikler araştırıldı. Hastalara yüz yüze görüşme tekniği ile 5 sorudan oluşan anket uygulandı. Hastalıklar, semptomlar ve kullanılan ilaçlar sorgulandı. Yatarken ve ayakta TA ölçümleri yapıldı. OH için, AAS ve AAN tarafından önerilen kriter kullanıldı.Bulgular: Bu çalışmaya yaş ortalaması 72.15±5.92 olan 450 hasta (228 erkek, 222 kadın) dahil edildi. Bu hastaların 130'unda (%28.89) OH saptandı. OH'lu 130 hastanın 99'unda (%76.15) semptomatik OH saptandı. OH'lu hastalarda en sık tanımlanan semptomların sıklık sırasına göre %54.62 vertigo-dizziness, %37.69 postural şikayetler, %30.77 paravertebral ve servikal ağrı, %22.31 çarpıntı-dispne-anjina pectoris ve %13.85 düşme-senkop olduğu saptanmıştır. Yaş, cinsiyet, öyküde tanımlanan hipertansiyon, DM, kardiyovasküler hastalıklar, KOAH, periferik vasküler hastalık, serebrovasküler hastalık ve OH arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Parkinson hastalığı ve antiparkinson ilaç kullanımı ile OH arasında anlamlı birliktelik saptanmıştır.Sonuç: Nöroloji polikliniğne gelen 65 yaş ve üzeri Parkinson hastalarında OH olabileceği ve bu açıdan değerlendirilmesinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Orthostatic hypotension (OH) has been observed in all age groups, but it especially occurs more frequently in the elderly. OH are risk factors for dizziness, vertigo, palpitation, blured vision, weakness, fatigue, headache, cervical angina, presyncope, syncope, falls and postural complaints such as lightheadness. Use of medications that have the potential to induce OH, particularly concomitant use of several of such medication, is a major factor for the devolopment of OH. OH can be caused by several medicines, such as antihypertensives, antidepresants, antipsychotics, medication for Parkinson?s disease, diabetes mellitus and hyperlipidemia.Material and Method: In descriptive and cross-sectional study, the associations between potentially causative of OH, disease and symptoms were investigated on 65 years and older patients at Neurology out-patient clinic of Medical School Hospital of Kahramanmaraş Sütçü İmam University. The questionnaire including 5 question was applied by face to face interviewing technique. In the questionnaire there was questions about diseases, symptoms and usage medicine. Blood pressure measurements were performed at supine and prone positions. Suggested criteria by AAN and AAS was used for OH.Results: A total of 450 patients (228 men and 222 women) with a mean age of 72.15±5.92 years was included in this study. One hundred thirty (28.89%) of these patients had OH. Ninety nine (76.15%) of 130 patients with OH were determined sympthomatic OH. The common symptoms which were respectively seen as follows 54.62% vertigo-dizziness, 37.69% postural complaints, 30.77% vertebral and cervical pain, 22.31% palpitation-dyspnea-angina pectoris and 13.85% falling-syncope. There was no sinificant relation between age, sex, history of hypertension, diabetes melitus, cardiac disease, chronic lung diseases, periferic vascular disease, cerebrovascular disease and OH. There were significant relations between OH and Parkinson?s disease and use of antiparkinson drug.Conclusion: We may say that there will be OH on Parkinson patients with 65 years or older which is come neurology out paitent?s clinic and it is required to evaluate for OH.