Kiraz hemanjiomlarda 532 nm KTP ve 1064 nm Nd: YAG lazer tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of the 532 nm KTP and 1064 nm Nd: YAG lasers for treating cherry angiomas
  1. Tez No: 247991
  2. Yazar: GÜNSELİ ŞEFİKA PANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Kiraz hemanjiom iyi huylu, deride en sık rastlanılan vasküler proliferasyonlardır. Kesin tedavi endikasyonu bulunmamakla birlikte tedaviyle hastanın fiziksel ve psikolojik durumunun iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Kiraz hemanjiomda koterizasyon ve kriyoterapi gibi birçok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Fakat günümüzde bu destruktif yöntemlerin yerine daha hızlı, etkili ve iyi kozmetik sonuçlar ortaya çıkaran lazer tedavileri tercih edilmektedir. Kiraz hemanjiomda, farklı dalga boylarına sahip 532 nm KTP ve 1064 nm Nd: YAG lazerlerinin etkinliklerini test eden karşılaştırmalı çalışmalar bulunmamaktadır. Bu çalışmada bu lazer sistemlerinin tedavideki başarı oranlarının, yan etkilerinin ve elde edilen kozmetik sonuçların karşılaştırılması amaçlandı.Yöntem: Klinik olarak kiraz hemanjiom tanısı alan 45 hasta (18 kadın, 27 erkek; ortalama yaş 51.86±11.6) çalışmaya dahil edildi. Her hastadan aynı boyutta karşılaştırılabilir iki adet lezyon seçildi. Uygulamada Laserscope® marka Gemini model safir soğutma sistemine sahip 532 nm KTP (potasyum titanil fosfat) ve 1064 nm (neodymium: yttrium-aluminium-garnet) Nd: YAG lazer sistemi kullanıldı. Seçilen kiraz hemanjiomlardan bir tanesine 3 mm spot çapı, 15 milisaniye atım süresi ve 18 J/cm² enerji ile KTP lazer, diğerine 3 mm spot çapı, 55 milisaniye atım süresi ve 350 J/cm² enerji ile Nd: YAG lazer uygulandı. Doz seçimi lezyonda görünür biçimde koagülasyon veya solma elde edilen dozlar arasından belirlendi ve birer ay arayla tamamen kaybolma elde edilene kadar tedaviye devam edildi. Tekrarlanan seanslarda da dozlar sabit tutularak doz artışı yapılmadı ve toplam seans sayısı kaydedildi. Klinik değerlendirmeler ve yan etkiler (eritem, ödem, hiperpigmentasyon ve skar) tedavi öncesinde, her ay ve tedavi bitiminde iki ayrı gözlemci tarafından yapıldı ve fotoğraflandı. Ağrı ise ağrı skalası kullanılarak hasta tarafından değerlendirildi. Her iki tedavinin sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: KTP ve Nd: YAG lazerlerin kiraz hemanjiom tedavisinde etkili olduğu, lezyonların tamamında temizlenme sağladığı ve iyileşme oranlarının % 100 olduğu bulundu. Her iki tedavi grubunda da tamamen iyileşme sağlanan seans sayısı en fazla 2 olarak kaydedildi. KTP lazerde tedavi için gerekli seans sayısı istatistiksel olarak Nd: YAG lazerden daha fazla bulundu (p=0.002). Her iki tedavi yöntemi oluşabilecek yan etkiler eritem, ödem, ağrı, hiperpigmentasyon ve skar açısından değerlendirildi. Eritem, ödem, ağrı ve skar oluşumu Nd: YAG lazerde KTP ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak daha yüksekti (p(eritem)=0.001, p(ödem)
Özet (Çeviri)
Introduction: Cherry angiomas are the most common bening cutaneous vascular proliferations. Although there is no absolute indication, the aim of treatment is to treat patients? physical and psychological situation. There are many methods for the treatment of cherry angiomas (e.g. cauterization and criotherapy). However, laser therapy is the treatment of choice instead of destructive methods since it is faster, more effective and finer cosmetic results. There is no comparative study releated with the treatment efficacies with different wavelengths of 532 nm KTP and 1064 nm Nd: YAG lasers for cherry angioma. In this study it is aimed to compare the efficacies of laser treatments between success rates, side effects, advantages and cosmetic results.Method: Fourtyfive patients (18 female, 27 male; median age 51.86±11.6) with cherry angiomas were enroled in this study. Two comparable lesions with the same size were choosen from each patient. One of the cherry angioma was selected to be treated with KTP (532 nm Potassium Titanil Phosfate) laser and was set at a dose of 3 mm spot size, 15 ms pulse width and 18 J/cm² fluence while other was treated with Nd: YAG (1064 nm neodymium: yttrium-aluminium-garnet) laser and was set at a dose of 3 mm spot size, 55 ms pulse width and 350 J/cm² fluence. These settings were choosen as they caused coagulation or immediate blanching of the lesion. Laserscope® Gemini 532 nm KTP ve 1064 nm Nd: YAG laser system with saphire cooling application probe was used. Treatment was performed monthly until getting 100 % improvement. Dosage was the same in the repeating treatment sessions. Also number of sessions were recorded. Evaluations of the lesions and side effects were done before, monthly and at the end of the treatment by two observers and photographs were taken. Pain was evaluated by patient with pain scale. Results of the two treatment methods were compared statistically.Results: Both KTP and Nd: YAG lasers were found effective methods for treating cherry angiomas with an improvement rate of 100 %. In each teratment group, maximum two sessions were recorded for complete clerance. The number of sessions were significantly higher in KTP than Nd: YAG laser (p=0.002). Two treatment methods were compared with each other by consisting side effects like erythema, oedema, pain, hyperpigmentation and scar formation. Erythema, oedema, pain and scar formation were higher in Nd: YAG laser when compared with KTP laser and the difference was statistically significant (p(erthema)=0.001, p(oedema)