Glokomlu ve normal yetişkin Türk popülasyonunda oküler nabız amplitüdün santral kornea kalınlığı, intraoküler basınç, aksiyel uzunluk, ön kamara derinliği, yaş, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı ve nabız basıncı ile ilişkisi
Relationships between ocular pulse amplitude and age, central corneal thickness, intraocular pressure, axial length, anterior chamber depth, systolic-diastolic blood pressure and pulse pressure in healthy persons and in adults with glaucoma through Turkish population
  1. Tez No: 247992
  2. Yazar: MEHTAP ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BEDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Glokomlu ve sağlıklı bireylerde oküler nabız amplitüd (ocular pulse amplitude, OPA) ile santral kornea kalınlığı (SKK), göz içi basıncı (GİB), yaş, sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), nabız basıncı (NB), aksiyel uzunluk (AU) ve ön kamara derinliği (ÖKD) arasında ilişki olup olmadığını araştırmak.Gereç ve Yöntem: 01 Temmuz ile 15 Ekim 2009 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom Biriminde muayene edilen ve primer açık açılı glokomu (PAAG) bulunan 55 hasta ve kontrol grubunda refraksiyon kusuru dışında oküler patolojisi bulunmayan 51 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Bilateral glokomu bulunan hastaların ve kontrol grubundaki bireylerin sağ gözleri, tek taraflı glokomu bulunan hastaların ise hasta olan gözleri değerlendirildi. Rutin oftalmolojik muayenenin ardından tüm bireylere Goldmann aplanasyon tonometresi (GAT) ile GİB (G-GİB) ölçümü yapıldı. Sonrasında da SKK, AU ve ÖKD ölçüldü. Pascal Dinamik kontur tonometre (DKT) ile de GİB (P-GİB) ve OPA ölçümleri yapıldı. 30 dakikalık bir dinlenme süresinin sonunda manometre ile SKB ve DKB ölçülerek bu ikisinin farkı NB olarak kaydedildi. İstatistiksel analizler için SPSS yazılımı kullanıldı. Değişkenler arasında fark olup olmadığı T-test ve Mann-Whitney U testi ile, korelasyon varlığı ise Pearson korelasyon analizi ve Spearman's rho analizi ile değerlendirildi.Bulgular: Ortalama OPA değeri hasta grubunda 2,48 ± 0,8 mmHg iken kontrol grubunda 2,32 ± 0,7 mmHg idi ve aralarında istatistiksel olarak fark yoktu (p= 0,48). Hasta ve kontrol gruplarındaki ortalama G-GİB değerleri sırasıyla 15,1 ± 3,0 ve 13,5 ± 2,6 mmHg iken P-GİB değerleri ise 16,4 ± 2,8 ve 15,4 ± 2,6mmHg idi. Glokomlu gözlerde OPA' nın SKK ve kan basıncı değerlerinden etkilenmediği, OPA ile GİB arasında pozitif yönde korelasyon mevcutken, OPA ile AU ve ÖKD arasında ise negatif yönde korelasyon olduğu saptandı. Kontrol grubunda ise OPA' nın bu parametrelerden hiçbirisi ile anlamlı düzeyde korelasyon göstermediği belirlendi.Sonuç: OPA' nın glokomlu gözlerde gerek GİB, gerekse de AU ve ÖKD gibi biyometrik parametrelerle korelasyon gösterirken kontrol grubunda bu korelasyonun olmaması OPA' nın esas olarak glokom sürecinde önem arzeden bir parametre olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of age, central corneal thickness (CCT), intraocular pressure (IOP), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), pulse pressure (PP), axial length (AL), anterior chamber depth (ACD) on ocular pulse amplitude (OPA)in healthy persons and in adults with primary open angle glaucoma.Metods: Fivety one healthy persons with no ocular disease except refrective errors in control group and 55 patients with primary open angle glaucoma who were examined at OMU Faculty of Medicine Department of Ophthalmology between 01 July and 15 October 2009 were evaluated. The study included glaucomatous eye of patients with unilateral glaucoma and only rigth eye of patients with bilateral glaucoma and healthy subjects. After ophthalmologic examination, IOP values of all eyes were obtained with Goldmann applanation tonometer (G-IOP) and then CCT, AL, and ACD were measured. IOP and OPA were measured by Pascal Dynamic contour tonometry (P-IOP). After 30 minutes of resting time, SBP and DBP values were measured by manual manometer and PP values were calculated by substraction of these values. SPSS was used for statistical analysis. T-test and Mann-Whitney U test was used for evaluation of the difference between variables and Pearson and Spearman?s rho tests were used for detection of the correlation.Results: The mean OPA values of glaucoma group and control group were 2,48 ± 0,8 mmHg and 2,32 ± 0,7 mmHg, respectively and there was no statistically significant difference between these group (p=0.48). The mean G-IOP values of glaucoma group and control group were 15.1 ± 3.0, 13.5 ± 2.6 mmHg and the mean P-IOP values were 16,4 ± 2,8, 15,4 ± 2,6mmHg, respectively. In glaucoma group, OPA was not affected by the CCT or blood pressure values and there was positive correlation between OPA and IOP. Negative correlations were observed between OPA, AL, and ACD in this group. In control group, regression analysis showed that there was not any statistically significant correlation between OPA and any other parameters mentioned above.Conclusion: Although there were some correlations between OPA and both IOP and some biometric parameters such as AL and ACD, no correlation was found between OPA and any other parameters in control group. It shows that OPA might be an important parameter in only glaucoma patients.