Konjenital faktör X eksikliği olan hastalarımızın fenotip incelemesi ve genetik analizi
Phenotype and genotype analysis of our patients with congenitally factor X deficiency
- Tez No: 247994
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, FX eksikliği olan hastalarımızın klinik ve laboratuar bulgularını değerlendirmek ve mutasyon analizi çalışması yaparak hastalığın klinik bulguları ile genetik analiz sonuçları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir.Materyal ve metodlar: Çalışmamıza Yüzüncü Yıl üniversitesi tıp fakültesi pediatrik hematoloji ünitesinde konjenital faktör X eksikliği tanısı ile izlenen 13 hasta alındı. Çalışmamıza Yüzüncü Yıl üniversitesi tıp fakültesi pediatrik hematoloji ünitesinde konjenital faktör X eksikliği tanısı ile izlenen 13 hasta alındı. Her hasta için, tanı yaşı, başlangıç belirtisi, takipte kanama belirtileri ve sıklığı, kanamanın yeri ve şiddeti, kanama anında veya varsa proflaktik olarak almakta olduğu tedavi, kan veya taze donmuş plazma transfüzyonu ve ayrıntılı aile öyküsü not edildi. Tüm hastalarda PT, APTT, FX aktivitesi ve antijen düzeyi çalışıldı. Periferik kan lökositlerinden DNA ayrıştırılarak mutasyon analizi yapıldı.Bulgular: Şiddetli faktör X eksikliği (FX:C
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to determine the clinical, laboratory features and genotype analysis of our patients with congenital factor X deficiency and research the phenotype and genotype correlations.Material and methods: Thirteen patients from Yüzüncüyıl University medical school, division of pediatric hematology who were diagnosed as hereditary factor X deficiency were included to our study. Age at diagnosis, initial bleeding symptoms, symptoms seen in follow up, type and severity of bleeding symptoms, treatment, blood transfusions and family history were noted for each patient. In phenotypic analysis PT, APTT, FX activity and antigen level were done for each patient. Genotype analysis was done from the DNA extracted from peripheral blood leucocytes.Results: Age at initial bleeding symptom in patients with severe factor X deficiency was between 2 months and 48 months (17.66 ± 13.95 months) and age at diagnosis was between 8 and 60 months (34.25 ± 16.31 months). The patient with moderate factor X deficiency (FX:C %4) initially bled when he was seven years old and diagnosed when he was fifteen. The most frequent initial bleeding symptom was epistaxis (%50). Epistaxis and easy bruising were the most frequent bleeding symptom during follow up. All of the patients had prolonged PT and APTT levels. Mean PT was 171.2 ± 69.9 second (55.4-247.7 sec.) and mean APTT level was 104.3 ± 22.8 second (60.4-141.6 sec). FX activity level was severely decreased in twelve patients (FX:C