Edirne Kaleiçi Bölgesi koruma planı için bir tasarım rehberi önerisi
  1. Tez No: 24805
  2. Yazar: GÜRDAL KURTULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Kentlerin gelişmeleri ile birlikte «artan güncel ihti yaçları karşılamak üzere yapılan çeşitli imar plnl arı »özellik le tarihi kent dokularını korumakta etkili olamamaktadır. Tari hi kent merkezlerimizin geleceği yansıtabilmeleri için esaslı koruma planlarına ihtiyaç vardır. Ancak koruma planlarının ken tin kültürel ve tarihsel devamlarının sağlanması »tasarım reh - herlerinin katkıları ile gerçekleşebilir. Kentsel çevrenin zaman içindeki yayılımı ve değişimi siyasal «ekonomik «kültürel »toplumsal ve psikolojik değişimlerle çok sıkı bir alışveriş içerisindedir. Kentler üzerinde yaşattıkr ları toplumların kimliklerini meydana çıkarır. Sınır kentimiz olan Edirne, tarihsel değer taşıyan yer leşim merkezlerinden biridir. Edirne 'nin tarihi çekirdeğini o- luş turan, konu t ağırlıklı Kaleiçi bölgesi ve ticaretin yoğunlaş tığı Saraçlar caddesi adeta iç içedir. Ancak kapsamlı bir koruma planı yapılmadan oluşturulan imar planları bu bölgelerin yapı - sal özelliklerinde değişmelere neden olmuşlardır. Bu amaçla Edirne kentinin tarihi yoğunluk kazandığı Ka leiçi bölgesi üzerinde koruma planına yardımcı bir kaynak ola - cak Kentsel Tasarım Rehberi üzerinde çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cities are getting bigger and obviously the com mon needs are getting more. Unfortunately as a result of this the plans of imar especially to keep and save the cities im portant historical parts to show the future, they need to we areal security plans. But of course for this security plans to work out for the historical and cultural parts,we need to use a project qui dances. By means of the social, economical, culturel and psycho logical churies, cities have been effected in a time. And ofco - urse this reasors give the identification of the cities. Edir ne is on of the city which is very popular by its historical parts. Kaleiçi which is the best historical part in Edirne, and Saraçlar street which is the very important part for the tra de are almost togethere.But because the secuty plan is not e- nough for this parts, i t gives charges about the valve of this parts. For this reuson Kaleiçi where gives the appraise his torical values in Edirne «take measure, there has been worked on cities project guidances.