A method for the analysis of lot?house relations in Ottoman housing pattern
Osmanlı konut dokusunda parsel?konut ilişkilerinin analizine yönelik bir yöntem
  1. Tez No: 299132
  2. Yazar: HAYRİYE OYA SAF
  3. Danışmanlar: PROF. BAŞAK İPEKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. M. EMRE ERGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Osmanlı konut dokusunda parsel ? konut ilişkilerinin tanımlanması dokunun özgün yerleşim özelliklerinin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada morfolojik bir analiz metodu kullanılmış, konut ve parsele ilişkin parametreler belirlenerek analiz çalışmaları yapılmıştır. Analiz sonuçlarının görselleştirilmesi için Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programı kullanılmıştır.Konutla parsel arasında bir kurallar dizisi oluşturulması hedeflenmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen çıkarımlar yöntemin uygulanacağı çalışma alanında koruma amaçlı imar planı oluşturulmasında bir tasarım rehberi olarak kullanılabilir.Çalışma alanı olarak, Edirne Kaleiçi bölgesi seçilmiştir. Metodun üç aşamalı bir sistem üzerinden kurulması yoluna gidilmiştir. İlk aşamada değişkenler, daha sonra da yapısal ilişkileri ortaya koyacak olan analizler belirlenmiştir. Üçüncü aşama olarak da, uygulama ve değerlendirme aşaması gelmektedirParsel ? konut ilişkileri incelemesi sonucu ana plan tipleri, alt plan tipleri ve parsele ilişkin olarak, belirlenen parametreler çerçevesinde morfolojik ilişkiler saptanmıştır. Bu çalışmanın yönteminin diğer kentlere de uygulanması durumunda, Osmanlı konut dokusunda parsel ? konut ilişkileri üzerine daha çok söz söylenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Defining the lot ? house relations in the Ottoman housing pattern is significant for determining the authentic settlement characteristics of the pattern. In this context, this study, based on a morphological analysis method, claims the necessity of analyzing the pattern in terms of house-lot related parameters. Geographic Information System (GIS) software has been used for the visualization of analysis results.The aim is to create a set of rules between the house and lot. The inferences to be obtained as a result of this study can be used as a design guide in the field, in which method is to be applied for creating a conservation plan for a project.The study area selected was Edirne Kaleiçi Region. The method was created through a three-phase system. The variables were specified in the first phase; and then analyses that would display the structural relations were determined. The implementation and evaluation phase was the third phase of the method.As a conclusion of examining the lot ? house relations within the parameters set, the thesis has identified the morphological relations with respect to the main plan types, sub plan types and lots. On the condition that this method is applied in other cities, it would be possible to comment more on the lot ? house relations for the Ottoman house pattern.