Edirne-Kaleiçi bağlamında eski kent mekanlarında bina tasarımlarına esasolacak verilerin saptanmasına yönelik bir yöntem
The Method towards determining the data consisting of the design of buildings in historical areas in Kaleiçi, Edirne
  1. Tez No: 95331
  2. Yazar: SENNUR AKANSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS ÖZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Kentleşme süreci çerçevesinde, geleneksel yapı stokunun bulunduğu alanlara çok zaman sorunlu alanlar olarak bakılmıştır. Ülkemizde yasa ve hükümlerin belirlediği geleneksel yapı stokunun yer aldığı bu alanlar, bulundukları kentlerin çöküntü bölgesi haline dönüşmüş, yurt dışındaki örneklerde izlediğimiz gibi prestijli bölgeler haline gelememişlerdir. Bu alanlarda yer alan geleneksel konutlarımızın tekil yapı ölçeğinde koruma anlayışı yetersizdir. Kent yapısı ile iç içe yaşayan, kent çevresi ile birlikte çözüm gerektiren; sağlıklaştırma, iyileştirme, yenileme, yeni bina ve mekan tasarımına uygun önerilerin geliştirilebilmesi için, bu alanların mimari mekansal özelliklerinin irdelenmesi ve bir tasarım rehberi niteliğine dönüştürülmesi gereklidir. Çalışmada bu amaca yönelik bir modelin oluşturulması hedeflenmektedir. I. Bölümde; çalışmada çok sık adı geçen tarihi kentsel doku, eski yapı, koruma sıhhileştirme, yenileme ve köhneleşme ve bunların parametrelerinin neler olduğu açıklanmaktadır. n. Bölümde mevcut geleneksel konut alanlarının; fiziksel, yapısal, sosyo-ekonomik ve yasal düzenlemeleri içeren analizi yapılmaktadır. Geleneksel konutun plan, cephe özellikleri ve Türkiye'deki koruma ile ilgili yasal düzenlemeler incelenmektedir. IH. Bölümde; eski kent mekanlarında çevre uyumlu ve mekansal bütünlük sağlayıcı, tekil yapı ölçeğinde doku ölçeğine varan yurt içi ve yurt dışı örnekleri incelenmektedir. IV. Bölümde çalışma alam olarak seçilen Edirne kenti Kaleiçi yerleşiminin fiziksel ve sosyo-ekonomik özellikleri, tarihsel konutların tasarım özellikleri incelenmektedir. V. Bölüm ve sonuçta; eski kent mekanlarında bina tasarımına esas verileri yorumlayıp değerlendiren bir model önerilmektedir. Böyle bir modeli geliştirme tarihi kentsel mekanlarda yeni bina tasarımlardan veya mevcut yapılanmayı koruma anlayışının kişisel ve kurumsal anlayışların güçleşmesi sorunundan doğmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is concerned with the historical urban tissnes which are rapidly deteriorating under the pressures of rapid urbanisation. Despite of all the legal measures,these historical tissues,that are to be prestigions neighborhoods, are not escaped from becoming slum areas. The conservation,rehabilation,restoration of the historical tissues and the infills conform with these areas have always been a question of designing process. The purpose of this study is to developed a model for analysing the pattern language of the building types through which design quideline may be developed. İn the first chapter the concepts of historical urban tissue, conservation,rehabilation and their parameters are discussed. İn the second chapter traditional hause types and their threads are reviewed. İn the third section, the examples that represent harmony design in historical areas are given. İn the fourth section Edirne Kaleiçi neighborhood is taken as a case study. The housing typologies of the are analysed. İn the fifth section a model is developed which will be helpfull in analysing the assets of buildings in historical areas.