Hepatosellüler yetmezlik / siroz gelişiminde paraoksonaz gen polimorfizmlerinin rolü
The role of paraoxonase gene polymorphisms on progression of hepatocellular insufficiency and cirrhosis
- Tez No: 248053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç ve kapsam: Antioksidan ve antiinflamatuvar yollarda işlev gösteren PONenzim ailesinden PON1-192, PON1-55, PON2-148 ve PON2-311 genlerine aitpolimorfik genotiplerin kronik hepatitden siroz gelişiminde olası rolünün araştırılmasıamaçlanmıştır.Materyal-metod: Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji BilimDalı tarafından takip edilen siroz olmayan kronik hepatitli 64 hasta ile biyopsi ile tanısıkonulmuş siroz olan 30 hasta, ve kontrol grubu olarak hepatit markırları negatif olan 68sağlıklı gönüllü birey çalışmamıza dahil edilmiştir. Periferik kan örneklerinden, lökositgenomik DNA'sı ticari izolasyon kiti ile ayrıldı. PCR ile amplifikasyonu yapılanörnekler HinfI restriksiyon enzimi ile kesilerek ürünler %2'lik agaroz jelelektroforezinde yürütüldü ve Syngene (ABD) marka image analiz sistemi ilegörüntülendi. Veriler, Odd Ratio oranları %95 güven aralığı içerisinde SPSS 10.0programı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz gruplarımız arasında PON1-192, PON1-55 ve PON2-148 genlerine ait genotipik farklılıklar olmasına rağmen istatistiksel olarakanlamlı bir ilişki bulunamadı. PON2-311 geni için ise ?SS? ve ?SC? genotiplerininfrekansları hepatitli ve sirozlu hastalarda yüksek bulundu ve istatistiki çalışmada da bugenotiplere ait frekansların Odd Ratio oranları anlamlı görüldü.Sonuç: Siroz gelişmiş hepatitli hastalarda PON2-311 geninin ?SS? ve ?SC?genotiplerinin siroz gelişmemiş hepatitli hastalarla kontrol grubuna göre istatistikselolarak anlamlı ölçüde yüksek görülmesi hepatit ve siroz gelişimine ?SS? ve ?SC?genotiplerinin katkısı olabileceği ve/veya ?CC? genotipinin siroz gelişimini önleyici birrolü olabileceği sonucuna varıldı. Daha geniş popülasyonlarda yapılacak çalışmalardadiğer genlerin polimorfik yapıları açısından da istatistiksel olarak anlamlı sonuçlarbulunabileceğini kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: We intended to investigate the probable role of absenceof PON1-192, PON1-55, PON2-148, PON2-311; the members of PON enzyme familywhich are functioning in antioxidant pathways, on progression of chronic hepatitis tocirrhosis.Methods: The patient population included 64 chronic hepatitis patients withoutcirrhosis, 30 patients with cirrhosis diagnosed by biopsy compared to hepatitis markersnegative control group (n=68) of normal healthy volunteers. All patients were recruitedfrom the outpatient clinic of Gastroenterology, Celal Bayar University Faculty ofMedicine. Genomic DNA of leukocytes for polymerase chain reaction (PCR) analysiswas isolated using a commercial isolation kit. PCR analysis was assessed for PON1-192, PON1-55, PON2-148, PON2-311 genotypes and the products digested with HinfIrestriction enzyme to see the allel polymorphisms. The PCR products were resolved onelectrophoresis 2% agarose jell and visualized with Syngene (USA) image analysesystem. Odds ratios and 95% confidence intervals were calculated for the twogenotypes. The statistical software used for the data analyses was SPSS version 10.0.Results: The prevalence of PON1-192, PON1-55, PON2-148 genotypes werevery different between the groups but was not statistically significant. The frequance ofthe ?SS? and ?SC? genotypes of PON2-311 in patients with hepatitis and cirrhosis washigher than the control group and their Odds Ratio?s were statistically significant.Conclusion: The prevalence of ?SS? and ?SC? genotypes of PON2-311 gene inpatients cirrhosis was higher then the patients with hepatitis and the control group andthe statistical analyze of this parameter has shown that ?SS? and ?SC? genotypes ofPON2-311 gene can have a role on the progression of the cirrhosis or/and ?CC?genotype can be protective form the progression of the cirrhosis. We believe thatinvestigations with higher population groups for PON1-192, PON1-55, PON2-148genes could reveal results with statistical significance.