Tokat Merkez İlçesi sınırları içerisinde sürdürülen kentleşme çalışmalarının arazi kullanımı üzerindeki olumlu olumsuz etkileri
  1. Tez No: 24807
  2. Yazar: FATİH ALHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Şehircilik ve Bölge Planlama, Agriculture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, hızla artan nüfusa bağlı olarak Türkiye'nin tüm dilerinin genel bir sorunu olan hızlı kentleşmenin doğurduğa sonuçlar incelenmiştir. Hızlı kentleşmenin olumsuz etkilerine karşı genel olarak alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Tokat kenti içerisinde giderek hızlanan kentleş menin yeşil alan ve tarım alanları üzerindeki olumsuz etkileri ortaya konulmuştur. Tokat Merkez İlçesi sınırları içerisinde genel bir araştırma ile mevcut durum fotoğraflarla belgelenmiştir. Belediye'den alınan paftalar, Tarım İl Müdürlüğü 'nden alman arazi kullanma kabiliyet haritaları ile karşılaştırılmıştır. Böylece, Tokat Merkez İlçesinde verimli arazilerden tarım dışı amaçlarla kullanılan alanlar belirlenmiştir. Özellikle meyva bahçelerinin yok edilmek üzere olduğu saptanan Tokat 'da, verimli arazileri yok etmeden kentleşmenin de mümkün olabileceği anlaşılmış tır. Bu nedenle sorunun çok daha ciddi boyutlara ulaşmaması için verimsiz alanlar üzerinde yapılaşmanın saklanması konusunda ilgililerin tedbir alması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the' results born by rapid urbani zation which is a general problem of all cities of Turkey have been investigated. At the ssmetime the re quired measures against negative influences of rapid urbanization are discussed in general. Also, the negative influences of rapid urbani zation on green and agricultural areas within Tokat Province have been determined. The present situation is -documented by photographs. Map sections obtained from municipality were compared with the land capabi lity maps. Thus the fertile lands used out of purpose within Tokat central Province were determined. Particularly, orchard areas (fruit trees) are about to disappear in this region and however the urbanization on unpuroduc- tive lands is still possible in Tokat. Therefore, it has been deduced that the buildings should be made on unproductive areas to prevent the negative influences of the rapid urbanisation.