Orta Karadeniz bölgesinin iç kesiminde yaşayan Triturus vittatus (GRAY), 1835 ve Triturus cristatus (LAURENTI), 1768 (Urodela:Amphibia) populasyonları üzerinde sistematik araştırma
  1. Tez No: 24813
  2. Yazar: KURTULUŞ OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Orta ve Doğu Karadeniz Dağları 'nın güney yamaçlarından T.vittatus türünden toplam 120 OO, 127 99, T.cristatus türünden de toplam 178 OO, 132 OO örnek toplanarak incelenmiştir. Araştırma Nisan 1990 ile Temmuz 1991 arasında ya pılmış ve bu bölgeden Türkiye için yeni populasyonlar bu lunmuştur. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda populasyonlar arasında şimdilik alttür seviyesinde olmasa da, bazı fark lılıklar saptanmıştır. İncelenen karakterler bakımından ör neklerimizin T.c.karelinii ve T. v. ophry ti cus alttürlerine dahil edilmeleri uygun bulunmuştur. -63-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a total of 120 OO and 127 QQ T.vit- tatus and a total of 178 OO and 132 OO T.cristatus were collected and examined from the southern slopes of the Midd le and Eastern Black Sea Mountains. The research was carried out between April 1990 and July 1991 and new populations from this region were found for Turkey, As a result of comparisons, some differences, even not at the level of sub-species for the time being, havğ been found. With respect to characters examined, it was found appropriate for our samples to be included in T.c.karelinii and T,v,ophryticus sub-species. -64-