Ekim zamanı, tüplü fide yetiştirme ve siyah malçlamanın pala patlıcan (Solanum melongena L.) çeşidinin Tokat yöresindeki verim ve erkenciliğine etkisi
  1. Tez No: 24814
  2. Yazar: YURDANUR ULUBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
-43- ÖZET Türkiye'de çok iyi bilinen, bol miktarda yetiştirilen ve tüketilen patlıcanın, Tokat'ta temel yemeklerin ve özellikle Tokat Kebabı'nın da ana ham maddesini oluşturması nedeniyle önemi daha da artmaktadır. Bu denli önemli olmasına rağmen, patlıcan üretiminde yapılan ihmaller nedeniyle, verim yok denecek seviyeye inmiş durumdadır. Bu nedenle, patlıcan üretiminde verimi artırıcı önlemler (işerinde durulmuştur. Literatür taramalarının sonucunda, Tokat koşullarında patlıcan yetiştiriciliği ile ilgili birkaç çalışma yapılmıştır. Ancak, bu çalışmalarda ekim zamanlarının, tüpleme ve malçlamanın karşılaştırılmasına rastlan mamıştır. Literatür taramalarının özeti olarak; malçlama verimi artırmaktadır. Denemede amaca varabilmek için, daha önce yapılan literatür taramalarının ışığı altında Pala patlıcan çeşidi alınmış ve iki ayrı ekim samanı, tüpleme ve malçlama faktörleri üzerinde durulmuştur. Denememizde söz konusu olan ekim samanından birincisi, 15 Mart 1991 tarihinde tüplü ve tüpsüz olarak, ısıtmasız yüksek plastik tünel içine; diğeri ise, 23 Nisan 1991 tarihinde aynı şekilde açıkta yapılmıştır. Üç tekerrürlü, "tesadüf blokları deneme deseni kullanılmıştır. Bu şekilde sekiş muamele söz konusu olmaktadır. 15 Mart ekiminde yetiştirilen fideler, 13 Mayıs 1991 'de; 23 Ni--50- san ekiminde yetiştirilen fideler ise, 24 Haziran 1991 de denememizdeki yerlerine malçlı ve malçsız olarak dikilmişlerdir. Denemede, açıkta uygulanan gözlemlerin yanında, suda çözünebilir kuru madde, pH, etüvde kuru ağırlık ve protein analizleri gibi, laboratuvar çalışmaları da yapılmıştır. 15 Mart ekiminin, 23 Nisan ekimine ve tüpsüz ekimin tüplü ekime göre ortalama çimlenme süreleri daha uzun ve çimlenme oranları da daha az olmuştur, öte yandan 15 Mart ekiminin, 23 Nisan ekimine; tüplü muamelelerin tüpsüz muamelelere ve malçlı muamelelerin de, malçsız muamelelere kıyasla, verim ve kaliteleri daha üstün bulunmuştur. Ayrıca, 15 Mart ekimi, 23 Nisan ekimine ve malçlı muamelelerde, malçsız muamelelere göre, hasat süreleri daha usun olmuştur. Muameleler arasında interaksiyonun olmayışı, mu amelelerin ayrı ayrı uygulanabileceğini göstermektedir. Yani, ekim samanı, tüpleme ve malçlama birbirinden bağımsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effect of Sowing Date, Seedling Growing in Con tainer and Use of Black Plastic Mulch on the Yield and Earliness of the Aubergine ( Solanum roelongena L.) Va riety of Pala in Tokat Conditions. Tokat is situated between 39° 52' and 40°55'N la titude, and 39°27" and 37°39' E longitude and 610 »eter above sea level. Aubergine variety of Pala was used in the trial. One part of, the seeds were sown under high plastic tun nels in March and the other part in the open in April 23. The other important treatment sowing in container as a use of clear plastic tubes and in the seed-bed for dates. As third factor, the young aubergine plants were planted with and without black plastic mulch. In result, March 15 as a sowing date, seedling growing in container and use of black plastic mulch were highest yielded such as other treatments. Thus the yi eld was obtained at least 13 t/h.