Serebral reperfüzyon hasarı ile plazma matriks metalloproteinaz aktivitesi ve 3-nitrotirozin düzeyi arasındaki ilişkinin rekanalizasyon tedavisi yapılan hastalarda araştırılması
Investigation of the relationship between cerebral reperfusion injury and matrix metalloproteinases activity and 3-nitrotyrosine levels in recanalization patients
- Tez No: 248133
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY DALKARA, DOÇ. DR. MEHMET AKİF TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Serebral reperfüzyon hasarına bağlı kanama, iskemik inmede tromboliz ve stent uygulamalarını kısıtlayan bir yan etkidir. Çok sayıda deneysel çalışmada reperfüzyon hasarında oksidatif/nitratif stresin ve matriks metalloproteinaz (MMP) aktivitelerinin arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmaya tromboliz uygulanan akut iskemik inme hastaları ve stenotik damarının sulama alanında hipoperfüzyonu olup bu damarına stent takılan hastaların oluşturduğu iki grup alındı. Bu hastaların işlem öncesinde ve sonrasında serum MMP-2 ve MMP-9 aktiviteleri ve 3-nitrotirozin düzeyleri ölçüldü; klinik, nöroradyolojik ve transkraniyel doppler (TKD) bulguları değerlendirildi. MMP aktiviteleri jel zimografi; 3-nitrotirozin düzeyleri ise ELİSA metodlarıyla ölçüldü. Stent grubundaki hastalar işlem sonrasında kan beyin bariyeri geçirgenliğindeki bozulmayı görüntülemek için kontrastlı FLAIR sekans (HARM). MRG ve hiperperfüzyon açısından TKD ile değerlendirildi. Bu çalışmada reperfüzyon sonrası plazma MMP-9 aktivitesi ve 3-nitrotirozin düzeyinde artış saptandı, MMP-2 aktivitesinde ise bir değişiklik görülmedi. Bu bulgular serebral reperfüzyonun oksidatif/nitratif strese yol açtığı ve bunun da MMP aktivasyonunda rol oynayabileceği görüşünü desteklemektedir.Anahtar Kelimeler : Reperfüzyon hasarı, MMP-2, MMP-9, 3-nitrotirozin, HARM
Özet (Çeviri)
Hemorrhage due to cerebral reperfusion injury is a limiting side effect of thrombolysis and stent procedures. Many experimental studies showed that oxidative/nitrative stress and matrix metalloproteinase (MMP) activities increase during reperfusion injury. Two patient groups consisting of acute ischemic stroke patients treated with thrombolysis and patients who have stenotic arteries causing hypoperfusion were included to this study. MMP-2, MMP-9 activities and 3-nitrotyrosine levels were measured; clinical, neuroradiological and transcranial doppler (TCD) findings of these patients were evaluated before and after the treatment. MMP activities were measured with gel zymography and 3-nitrotyrosine levels were measured with ELISA methods. Stent patients were evaluated by FLAIR MRI with contrast (HARM) for blood brain barrier leakage and by TCD for hyperperfusion. In this study there was an increase at plasma MMP-9 activity and at 3-nitrotyrosine levels after reperfusion; no change was detected at MMP-2 activity. These findings support the opinion that cerebral reperfusion.causes oxidative/nitrative stress and this situation may have a role in MMP activationKeywords : Reperfusion injury; MMP-2, MMP-9, 3-nitrotyrosine, HARM