Stapes cerrahisi sonrası erken dönem iç kulak bilgisayarlı tomografi bulguları ve klinik korelasyonu
Early computed tomography findings of the inner ear after stapes surgery and its clinical correlations
  1. Tez No: 248134
  2. Yazar: MÜNİR DEMİR BAJİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARP SARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Stapes cerrahisi, otoskleroza bağlı iletim tipi işitme kaybının tedavisinde başarı ile kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda temporal kemik travmaları ve stapes luksasyonlarında pnömolabirint saptanması SNİK ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı iyatrojenik perilenfatik fistül yarattığımız stapedotomi ameliyatlarından sonra pnömolabirint gelişme sıklığı ve şiddetini belirlemek ve bunun ameliyat sonrası gelişebilecek olası işitme kaybı ve vertigo ile olan ilişkisini saptamaktır. Otoskleroz nedeniyle stapes cerrahisi yapılan 50 hastanın 20`sine cerrahi sonrası birinci gün, 20`sine yedinci gün ve 10 tanesine üçüncü günde YÇBT çekilmiştir. Birinci günde YÇBT çekilen hastaların tamamında pnömolabirint saptanmış, yedinci günde YÇBT çekilen hastaların hiçbirinde pnömolabirint saptanmamıştır. Hastaların %92'sinde hava kemik aralığı
Özet (Çeviri)
Stapes surgery has been successfully performed to treat conductive hearing loss caused by otosclerosis. Pneumolabyrinth as a result of temporal bone trauma and stapes luxation have been associated with sensorineural hearing loss. The principal purpose of this study is to determine the incidence and volume of pneumolabyrinth after stapedetomy in which iatrogenic perilymphatic fistula is created and also correlate this with possible hearing loss and vertigo. 50 stapedetomy patients had been operated for otosclerosis and 20 of them had a high resolution computed tomography on the first day, 20 of them on the seventh day and 10 of them on the third day. All of the 20 patients who had HRCT on the first day had pneumolabyrinth and none of the 20 patients who had HRCT on the seventh day had pneumolabyrinth. Postoperatively 92 % of the patients have