Diz osteoartritli hastalarda ultrasonografik görüntüleme ile farklı güçlendirme yöntemlerinin kas yapısı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Sonographic evaluation of the effects of different strengthening methods on muscle structure in knee osteoarthritis
- Tez No: 248140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, farklı güçlendirme egzersizlerinin kas yapısı üzerine olan etkilerinin ultrasonografi (USG) ile değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya diz osteoartrit (OA)'li 61 hasta alındı. İnflamatuar artriti ve alt ekstremite kas güçsüzlüğüne sebep olabilecek nedenleri ekarte etmek için ayrıntılı muayeneleri yapılan hastalar kan tetkikleri, izokinetik kas gücü ölçümleri ve direkt grafilerle değerlendirildi. Her hastaya fizik tedavi öncesi diz USG'si yapılarak, vastus lateralis (VL) kasından pennat açı, fasikül uzunluğu ve kas kalınlığı ölçümleri yapıldı. Daha sonra hastalar izometrik (n=22) ve izotonik (n=19) ve izokinetik (n=20) egzersiz grubu olmak üzere üç gruba randomize edilerek aynı fizyoterapist eşliğinde sıcak paket (HP), ultrason ve egzersizden oluşan üç haftalık fizik tedavi programına alındı. Tedavi sonrası VL kasından yapılan ölçümler tekrarlandı. Hastalara ağrı ve fonksiyonel durum değerlendirmeleri için tedavi öncesi ve sonrası VAS ve WOMAC indeksi ile 50 adım yürüme ve tek ayak üzerinde durma testleri yapıldı. Üç haftalık fizik tedavi programı sonrası güçlenme sol diz izometrik çalışılan grupta her iki diz ekstansör kuvvetlerde gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was done to evaluate the effects of different types of strengthening exercises on muscle structure by using ultrasonography. Sixty one patients with knee osteoarhritis were enrolled. In order to exclude inflammatory arthritis and causes of lower extremity weakness, patients were examined substantially; blood tests, isokinetic muscle strength measurements and radiographies were also performed. Every patient was evaluated by sonography before the physical therapy and measurements (i.e. pennation angle, fascicle length and muscle thickness) were done on vastus lateralis muscle. Patients were then randomized into three exercise groups as isometric (n=22), isotonic (n=19) and isokinetic (n=20) and were applied a physical therapy program (hot pack, ultrasound and exercises) for three weeks under the supervision of the same physiotherapist. After therapy, sonographic measurements were repeated. Subjects were evaluated for pain and functional status by using VAS, WOMAC and 50 step walking and single leg stand tests before and after therapy. Increased quadriceps muscle strength was observed on both sides in the isometric left leg training group after 15 days of physical therapy.